Sağlık

Dikkat! D vitamini eksikliğiniz olabilir

Diyetisyen Türk, “Karaciğerde depo edilen D vitamini yağlarla birlikte emilip taşınmaktadır. Bu sebeple D vitamininin emilimi için yağ ve safra gereklidir. Yağsız diyetlerde D vitamininin emilimi güçleşmektedir” Aksaray’da diyetisyenlik hizmeti..

Dikkat! D vitamini  eksikliğiniz olabilir
banner

Diyetisyen Türk, “Karaciğerde depo edilen D vitamini yağlarla birlikte emilip taşınmaktadır. Bu sebeple D vitamininin emilimi için yağ ve safra gereklidir. Yağsız diyetlerde D vitamininin emilimi güçleşmektedir”

Aksaray’da diyetisyenlik hizmeti veren Funda Türk, Egemen Gazetesi muhabirinin D vitamini eksikliğinin belirtileriyle ilgili sorularına yanıt verdi.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE GÖRÜLEN BELİRTİLER NELERDİR?

Yetişkinler için d vitamini gereksinmesi 600 IU (15 mcg) ‘dur. Eksikliğinde yaygın kemik ve kas ağrısı, kilo vermede zorluk, güçsüz ve yorgun hissetme, saç dökülmesi görülebilmektedir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİ GİDERMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

Öncelikle doktora gidip D vitamini düzeyinize baktırtmalısınız. Eğer eksikse D vitamini takviyesi alabilirsiniz . Bunun yanında 15-30 dakika derinize güneşin ultraviyole ışınının temas etmesi D vitamini sentezini artırır. Daha uzun süre durduğunuzda ise D vitamini aktivitesi göstermeyen lumesterol gibi moleküller oluşur. O yüzden 15-30 dakika güneşlenmek idealdir. Ayrıca güneşlenirken de güneş koruyucu krem ve losyonların kullanılması D vitamini sentezini engellemektedir.

HANGİ BESİNLERDE D VİTAMİNİ VARDIR?

Balık yağı dışındaki doğal yiyeceklerde D vitamini çok az bulunur. Karaciğer, tereyağ, süt, yumurta sarısında çok az da olsa D vitamini vardır. Bunlar bitki dokularındaki ergesterol ve hayvan dokularındaki  7-dehidrokolesterol güneş ışığındaki ultraviyole ışınlarının etkisi ile vitamin D’ye çevrilir. Bazı ülkelerde süt, peynir, kahvaltılık tahıllar ve yağlar D vitamini bakımından zenginleştirilmiştir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE OLUŞABİLECEK HASTALIKLAR NELERDİR?

D vitamini yetersizliğinde; raşitizm, osteomalasia dediğimiz iskelet sistemi rahatsızlıkları görülmektedir.Raşitizm; özellikle çocuklarda görülür.Kemikler yumuşar ve kolay bükülebilir hale gelir.Bacaklarda X ve O biçimi çarpıklıklar görülür.

Osteomalasia ise daha çok yetişkinlerde görülür.Sık doğum yapan,sürekli evde duran güneşten yararlanmayan insanlar arasında sık görülür.

MEVSİMSEL GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞINDA  D VİTAMİNİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Londra’daki Queen Mary Üniversitesi’nde (QMUL) yapılan araştırmada 11 bin 321 kişi ve 25 farklı denemeden veri toplanıldığında araştırmacılar D vitamini kullanan her 33 kişiden birinin grip veya nezle olmadığını saptamışlardır. D vitamini bağışıklığı güçlendirip bizi soğuk algınlığı ve gripten korumaktadır. Yine bu takviyenin de hekim kontrolünde olması son derece önemlidir. Foto-Haber: Sümeyye ÇALIŞKAN

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL