Gündem

Diyabetli çocuklar film etkinliğinde buluştu

AKSARAY PARK SİTE AVM’DE DİYABETLİ ÇOCUKLAR İÇİN FARKINDALIK ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ Aksaray Valiliği, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında ParkSite AVM Klas Sinema Salonu’nda diyabetli çocuklar ve ailelerine ‘Aslan Hürkuş’ animasyon..

Diyabetli çocuklar film etkinliğinde buluştu
banner

AKSARAY PARK SİTE AVM’DE DİYABETLİ ÇOCUKLAR İÇİN FARKINDALIK ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Aksaray Valiliği, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında ParkSite AVM Klas Sinema Salonu’nda diyabetli çocuklar ve ailelerine ‘Aslan Hürkuş’ animasyon filmini izlettirdi.

Çocuklarla birlikte filmi izlemeye gelen Vali Yardımcısı Murat Çağrı Erdinç burada yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Valiliğimiz tarafından Tip1 Diyabetli çocuklarımızla birlikte sinemada bir araya geldik. 28 çocuğumuz ve aileleriyle güzel bir film izledik. Valilik ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile destek verdiğimiz 7-10 yaş arası çocuklarımıza onları unutmadığımızı göstermek adına böyle bir organizasyon düzenledik. Ara tatilde çocuklarımızı sinema ile buluşturarak en güzel şekilde eğlenmelerini sağlıyoruz” dedi. 

Kızının 8 yıldır Tip 1 Diyabet ile mücadele verdiğini kaydeden baba Alpaslan Divanoğlu, Valilik tarafından çocukların şeker ölçümlerinin yapılabilmesi için sensörlü glikoz ölçüm cihazı verildiğini söyledi.

‘ÇOCUKLARIMIZIN CANI ARTIK YANMIYOR’

Cihaz sayesinde çocukların ellerinin her gün acıtmadan ölçüm yapılabildiğini aktaran Divanoğlu, “Valilik öncülüğünde düzenlenen ‘Tip1 Diyabetli Çocuklarda Sağlıklı Yaşam’ projesi kapsamında bizlere 8 ay önce glikoz ölçüm cihazı verildi. Cihaz olmadan önce kızımın parmağını günde 10 defa delip ölçüm, insülin ile de 4 defa iğne yapıyorduk. Parmakları çok fazla delindiği için psikolojik olarak etkileniyorlardı. Şimdi kızımın kolundaki sensör ile istediğimiz kadar ölçüm yapabiliyoruz. Bu projeyle çocuklarımızın canı yanmıyor. Kızım ve diğer çocuklarımız bu projeden faydalandı. Bunun için devamını bekliyoruz. Bu tür acıları çocuklarımız bir daha yaşamasın” dedi.

Divanoğlu, sinema etkinliğine çağırılmaktan onur duyduğunu söyleyerek tüm aileler adına teşekkür etti.İlkokul 4. Sınıf öğrencisi Sudem Gül Divanoğlu ise, “Bugün vali amcamızın düzenlediği bir etkinlik için sinemaya geldik. Arkadaşlarımla birlikte film izledik. Valiliğin başlattığı proje sayesinde koluma sensör takıldı, artık parmaklarım delinmiyor ve canım acımıyor” diye konuştu.  Foto-Haber: Şeyda COŞAR

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası