banner
Spor

‘Dünyayı Aksaray’da uçuracağız’

DÜNYA YAMAÇ PARAŞÜTÜ ŞAMPİYONASI İÇİN 35 ÜLKEDEN 130 SPORCU GELECEK 9’uncu Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası 29 Temmuz -5 Ağustos tarihleri arasında 35 ülkeden 130 sporcunun katılımı ile Aksaray’da yapılacak. Şampiyona..

‘Dünyayı Aksaray’da uçuracağız’
banner

DÜNYA YAMAÇ PARAŞÜTÜ ŞAMPİYONASI İÇİN 35 ÜLKEDEN 130 SPORCU GELECEK

9’uncu Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası 29 Temmuz -5 Ağustos tarihleri arasında 35 ülkeden 130 sporcunun katılımı ile Aksaray’da yapılacak.

Şampiyona hakkında Egemen gazetesine bilgiler veren Türkiye Hava Sporları Federasyonu Yamaç Paraşütü As Başkanı Abdullah Kahraman, “Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonasını 29 Temmuz -5 Ağustos tarihleri arasında Aksaray’da gerçekleştireceğiz. 130 sporcu yarışmalara katılacak. Türkiye Milli takımından ise 10 kişi yarışmalarda ülkemizi temsil edecek. 4 kategoriden oluşan yarışmaların, 1 kategorisini de Türkiye’de Hasan Dağı’nda yapacağız. Bizim için çok önemli bir yarışma. Türkiye’de ise sadece Aksaray’da gerçekleştirilen bir organizasyon. 130 sporcu 35 ülkeden şehrimize gelip dünya şampiyonasını belirlemek için kıyasıya yarışacaklar” dedi.

7 GÜN UÇUŞLAR OLACAK

Yarışmalarda derece alan sporcuların ise süper finale katılma hakkı kazanacaklarını belirten Kahraman, “Her gün rüzgâra göre görev uçuşları belirliyoruz. Bir gün kuzeye bir gün güneye doğru uçuşlar meteorolojik verilere göre oluyor. Yaklaşık 100 ile 150 kilometre uzun mesafeye uçuşlarımız oluyor. Yarışmalarımız 7 gün sürecek.7 günün sonunda ise genel klasman, spor klasman, kadınlar ve takımlar klasmanında dünya sıralamalarındaki yerleri ilk üç belirleyecek. Sonrasında ise bu sporcular süper finale girmeye hak kazanacak. Bu organizasyonda Aksaray Valimiz Hamza Aydoğdu, Milletvekillerimiz Cengiz Aydoğdu ile Hüseyin Altınsoy ile Belediye Başkanımız Evren Dinçer bizim paydaşlarımız. Onların desteği ile bu şampiyonayı Aksaray’a getirdik. Bütün kurum kuruluşlarımız tek bir vücut halinde bu dünya şampiyonasının Aksaray’da gerçekleşmesi adına çaba sarf ediyor” diye konuştu.

‘2024 YILINDA SÜPER FİNAL YARIŞLARINI AKSARAY’A GETİRECEĞİZ’

Yamaç paraşütü uzun mesafe uçuşlarında Hasan Dağı’nın dünyada ilk 3’e girdiğini belirten Kahraman, şöyle konuştu: ”Türkiye’de ise 1. sıradayız. Bunu Dünya Hava Sporları Federasyonumuz tescilledi. Bizim bir sonrası hedefimiz ise süper final yarışmasını düzenlemektir. Bugüne kadar Aksaray’da hiç süper final yarışması düzenlenmedi. Bu da belli aşamalardan geçtikten sonra yapılıyor. Yarışma öncesi ön elemesi ve dünya kupası yarışları sonrasında yapılıyor. Süper final şartlarını Aksaray’da oluşturduk. Bu şampiyonaların 9’uncusunu yapacağız. Tek hedefimiz süper finali Aksaray’da gerçekleştirmek ve bu dünyada sadece 1 ülkede oluyor. Biz 2024 yılında süper finali Aksaray’a getirip bu mutluluğu da ülke olarak yaşamak istiyoruz. Futbolda dünya şampiyonası ile bizim Aksaray’da yaptığımız şampiyona eş değer.”

ŞAMPİYONAYI BU YIL 5 MİLYAR KİŞİ İZLEYECEK

2022 yılındaki yarışmaları 200 ülkeden gelen yarışmacıların yayın yaptığını ve 1 milyar kişiye ulaştıklarını belirten Kahraman, “Şampiyonada seyirci izlemesini ise 5 milyar kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. Aksaray ve Kapadokya bölgesinin turizmi için inanılmaz bir olay. Anadolu’nun ortasında bulunan şehrimizi dünyaya tanıtıp, dünyayı Aksaray’da uçuracağız. Bizim güney uçuşumuz yok. Bununda yapılması lazım. Birde kalkış alanımızın düzenlenmeye ihtiyacı var. Eğimin tekrar düzenlenmesi gerekiyor. Dünya şampiyonalarına için uygun olması gerekiyor. Buna hala ulaşamadık. Buranın mutlaka şampiyona öncesi düzenlenmesi gerekiyor. Birde Kargın dağ yolunun da yapılması gerekiyor. Burası yapıldığı zaman günlük 150 ile 200 kilometre mesafede iniş kalkışlarda kullandığımız yol kısalmış oluyor. Birinci önceliğimiz kalkış alanın eğiminin tekrardan düzenlenmesidir.  Yetkililerden talep ediyoruz” diye konuştu.

‘DÜNYAYI AKSARAY’A GETİRECEĞİZ’

Kahraman tüm Aksaray halkını yarışmaları izlemeye davet ederek, “Biz dünyayı Aksaray’a getiriyoruz. Aksaray halkıda dünyanın farklı ülkelerinden gelen pilotları görerek bu heyecanı hep birlikte yaşayabilirler” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası