Özel

Elma hasadı bereketli başladı

Aksaray’da elma hasadı başladı, üreticiler rekolteden memnun. 58 yaşındaki çiftçi Ziya Çelik, devlet desteği ile kurduğu 12 dekarlık meyve bahçesinde bu yıl 30 tonun üzerinde elma rekoltesi bekliyor. Taptuk Emre..

Elma hasadı bereketli başladı
banner

Aksaray’da elma hasadı başladı, üreticiler rekolteden memnun. 58 yaşındaki çiftçi Ziya Çelik, devlet desteği ile kurduğu 12 dekarlık meyve bahçesinde bu yıl 30 tonun üzerinde elma rekoltesi bekliyor.

Taptuk Emre Köyünde yaşayan 4 çocuk babası Çelik, “Evimin arkasındaki 12 dekar alanda 650 elma, 150 kayısı, badem, kiraz, vişne, armut gibi meyve ağaçları diktim. Bu yıl 30 ton üzerinde elma satmayı hedefliyoruz. Ayrıca 7 ton karışık meyve üretimi gerçekleştirerek satışını da sağladık. Tüm meyvelerde bolluk ve bereket var. Evime elma almaya gelenlere bahçemi gezdiriyorum. Bahçemi görenler hayran kalıyor. Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur. Benim elma bahçem köylülerimize örnek oldu. Onlarda kendilerine göre 8-10 ağaç elma diktiler. Köyümüz de bu sayede yeşillendi. Tüketen değil de meyve üreten bir köy haline geldi. İlk hasat ettiğim elmayı toptan 5 buçuk liraya verdim. Ekim ayı sonunda Granny Smith yeşil elma dolaba koymadan Mayıs ayına kadar durabiliyor. Bu elmanın hasadını 10 gün sonra yapacağım. Onun fiyatı ise toptan 6 lira olacak. Manavlardan ve alışveriş merkezlerinden elmama talep yoğun. Hasat sonrası dalda kalan küçük elmaları ise meyve suyu fabrikasına veriyorum. Elmalar dalından toplanır toplanmaz tüketicilerle buluşuyor. Gelirim de gayet iyi. Tüm geçimimi bu bahçeden sağlıyorum. Burada çalışmak bana huzur veriyor” diye konuştu.  Foto-Haber: Ali FURAT

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL