banner
Gündem

Emekliler bugüne odaklandı

Aksaray’da asgari ücret açıklanmasının ardından devlet memurları, sözleşmeliler ve emekliler maaş artışına odaklandı. Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla 6 aylık enflasyon farkı ortaya çıkacak ve milyonlarca memur ve memur emeklisinin..

Emekliler bugüne odaklandı
banner

Aksaray’da asgari ücret açıklanmasının ardından devlet memurları, sözleşmeliler ve emekliler maaş artışına odaklandı. Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla 6 aylık enflasyon farkı ortaya çıkacak ve milyonlarca memur ve memur emeklisinin alacağı zam oranı netleşecek. Toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon üzerinden hesaplanan enflasyon farkı, memur ve memur emeklisinin maaşına yansıyacak.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon verilerini 3 Ocak Çarşamba (bugün), açıklayacak.

‘EMEKLİ MAAŞLARINDA ZAMMA ODAKLANDIK’

Aksaray Belediyesi Emekli Dinlenme evinde zaman geçiren işçi emeklisi 67 yaşındaki 3 çocuk babası Mustafa Tosun, “2004 yılında emekli oldum. Emekli olduğum yıl maaşım asgari ücretin üstündeydi. Şu anda 11 bin 200 lira alıyorum. Yarın açıklanacak emekli maaşlarındaki artışı arkadaşlarımızla bekliyoruz. Emekliler olarak sürekli şükrediyoruz. Emekli olarak tekrardan asgari ücretin üstünde bir fiyat istiyoruz. Ömrümüzün son yıllarında ekonomik olarak rahat bir nefes almak istiyoruz. Emekli maaşları çalışma ve pirim gün sayısına göre de değişiyor” dedi.

‘ASGARİ ÜCRET AÇIKLANINCA HER ŞEYE ZAM GELDİ’

64 yaşındaki Bekir Akça ise, 2011 yılında emekli olduğunu ve maaş artışından ziyade ürünlere zam gelmemesi konusunda beklentisinin olduğunu ifade ederek; “Şu anda 7 bin 500 lira alıyorum. Benim beklentim maaşlar yerinde dursun ama gıda başta diğer temel ihtiyaçlarda da artış olmasın. Fiyatlar standart yerinde dursun. Bize bu gün verilecek zammı Şubat ayında alacağız. Ama asgari ücret açıklanınca her şeye zam geldi. 2011 yılında emekli olduğumda 7 çeyrek altın alırken, bu gün 2,5 çeyrek altın alıyorum. Emekli maaşları ülkemizde zayıf kaldı. İnşallah bugün açıklanacak fiyatlar emeklilerimizin yüzünü gülüdür” diye konuştu.

‘EMEKLİLERE BU DÖNEMDE BİR REFAH PAYI VERMELİ’

Emeklilere yönelik bir refah payı beklentisi olduğunu ifade eden İşçi emeklisi Yusuf Ağırtıcı, “Devletimiz emeklilere de bu dönemde bir refah payı vermeli. Beni şu anda evimin ekonomisi ilgilendiriyor. Piyasa fiyatları malum herkes biliyor. Fiyatlar yeni yıl ile birlikte katlamaya başladı. Emekliler olarak beklentimiz bu gün açıklanacak yeni emekli maaşlarında dengenin yeniden yerine gelmesi” dedi. Foto-Haber: Ali FURAT

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası