Gündem

‘En çevreci şehirler arasında zirvedeyiz’

DİNÇER, ‘SÜRDÜRÜLEBİLİR ATIK YÖNETİMİNİ EN BAŞARILI UYGULAYAN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ’ Büyüme eğilimi hızlı kentlerden biri olan Aksaray’da hızlı nüfus artışına paralel olarak katı atık miktarında da aynı doğrultuda bir artış meydana..

‘En çevreci şehirler  arasında zirvedeyiz’
banner

DİNÇER, ‘SÜRDÜRÜLEBİLİR ATIK YÖNETİMİNİ EN BAŞARILI UYGULAYAN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ’

Büyüme eğilimi hızlı kentlerden biri olan Aksaray’da hızlı nüfus artışına paralel olarak katı atık miktarında da aynı doğrultuda bir artış meydana geliyor. Daha önce vahşi depolama yöntemiyle şehir merkezine yakın bir noktada bulunan atıklar hem kötü kokuya neden oluyor aynı zamanda bir kazanım sağlamıyordu.

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, şehri bu durumdan kurtarmak için harekete geçtiklerini ve ekonomiye de katkı sağlayacak bir çözüm olan ‘Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’ni inşa ettiklerini söyledi.

Dinçer, belediyenin kasasından tek kuruş çıkmadan bu projenin hayata geçtiğini ve şehre çok büyük ekonomik kazanımlarının yanı sıra çirkin görüntü ve kokuyu da önlemiş olduklarını aktardı.

Dinçer “Çağın gerekliliklerini esas olarak şehrimize katkı sunmaya devam ediyoruz. Çöplerini ayrıştıran, ekonomiye kazandıran ve bertaraf eden çevreci bir şehir olarak sürdürülebilir atık yönetimini en başarılı uygulayan yerel yönetimler arasındayız. Şehrimiz sürekli büyüyor ve bizde bu büyümeye eş değer olarak yeni projeler hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projesi Aksaray Merkeze Bağlı Armutlu köyü mevkiinde 377 dönüm arazi üzerinde konuşlandı. Yaklaşık 80 milyon değerinde ki tesis ciddi oranda elektrik üretimine katkı sağlayıp binlerce konutun enerji ihtiyacını karşılıyor. Bunun yanı sıra ayrıştırma sonucunda elde edilen organik gübrelerde park ve bahçelerde kullanılıyor.

ENTEGRE KATI ATIK DEĞERLENDİRME VE BERTARAF TESİSİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Hacılar Harmanı Mahallesinde gerçekleştiren Aksaray Belediyesi, geçtiğimiz yıl devreye aldığı Toplama ve Ayırma Tesisinde (TAT) geri kazanılabilen kâğıt, karton, cam, plastik, metal ve piller kaynağından geri toplanarak ayrıştırılarak ekonomiye tekrar kazandırıyor. Ekonomiye kazandırılamayan evsel atıklar ise Armutlu Köyü mevkiinde devreye alınan Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesissinde enerjiye dönüşüyor. Tesis bünyesinde yer alan kompost ünitesinde sayesinde atıklar organik gübre ile topraklara mineral açıdan zenginlik katıyor. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası