banner
Özel

‘Engeller başarıya engel değildir’

ÜNİVERSİTEYE BİRİNCİLİKLE BİTİREN YÜZDE 80 ENGELLİ OSMAN, İLK GİRDİĞİ SINAVDA MEMUR OLDU Aksaray’da akraba evliliği nedeniyle yüzde 80 bedensel engelli olarak dünyaya gelen 25 yaşında olan Osman Öztürk, ilk girdiği..

‘Engeller başarıya engel değildir’
banner

ÜNİVERSİTEYE BİRİNCİLİKLE BİTİREN YÜZDE 80 ENGELLİ OSMAN, İLK GİRDİĞİ SINAVDA MEMUR OLDU

Aksaray’da akraba evliliği nedeniyle yüzde 80 bedensel engelli olarak dünyaya gelen 25 yaşında olan Osman Öztürk, ilk girdiği sınavda memur oldu.

Konya’nın Karapınar ilçesinde akraba evliliği yapan Aysel ve Cemil Öztürk çiftinin 3 çocuklarından 2’si bedensel engelli olarak doğdu. Anne ve babasının desteğiyle liseyi bitiren Osman Öztürk,2018 yılında Aksaray Üniversitesini kazandı. Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde eğitim gören ve bölümünü birincilikle bitirip,2023 yılında KPSS sınavına girdi. Girdiği sınavdan 85 puan alan Öztürk, Aksaray Gençlik Spor İl Müdürlüğüne memur olarak atandı.

‘AİLEM SAYESİNDE OKUDUM’

Aksaray Merkez Spor Salonu’nda memur olarak görev yapan Öztürk, “Bedensel engelliyim. Zorluklarla büyüdük. Bir sürü ameliyat ve operasyon geçirdim. Konya’da el ve ayaklarımdan ameliyatlar oldum. Okul anlamında da çok sıkıntı çektim. Okulumuzda uyumsal anlamda problemler yaşadım. Hem fiziki hem psikolojik anlamda çok zorluk çektim. 2 farklı liseye giderek bitirdim, ilk lisem çok uzaktı ailem kendi imkanlarıyla götürüp getiriyordu. Ekonomik anlamda da bu çok zorluyordu. Ailem sayesinde bir sene dershaneye gittim. Sonra Aksaray Üniversitesini kazandım. Fen edebiyat fakültesinde sosyoloji bölümü okudum.2023 yılında bölümümden birincilikle mezun oldum. Sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde memur oldum”dedi.

 

HERKES BAŞARABİLİR

Normal KPSS üzerinden atandığını EKPSS’de personel alım sayısının çok yüksek olmadığı için normal KPSS’ye girdiğini söyleyen Öztürk , “Yüzde 80 engel oranına sahibim.Hem engelli hem de bölüm birincisi olarak mezun olmanın gururunu yaşıyorum. Çünkü bu benim için paha biçilmez bir durum. Ben engelli bir birey olarak bu başarıyı elde ettiysem engelsiz bireylerin ve engelli bireylerinde bunları başarabileceğine inanıyorum.Mezun olduktan sonra ailemde çok sevindi.Paramızı kazanacak seviyeye geldim çok şükür. Akademik anlamda yüksek lisans ve doktora yaparak ilerlemeyi de düşünüyorum. Mezun olduğum şehirde memur olarak atanmak herkesin hayal ettiği bir şey ve ben çok şükür bunu yaşadım” diye konuştu.

EMEKSİZ YEMEK OLMAZ

Başarının emekle özdeş olduğuna vurgu yapan Öztürk, “Ben kendimi bu konuda ayrıcalıklı olarak görüyorum.Çünkü bunun arkasında yoğun bir çalışma var. Emeksiz yemek olmaz diyorum ben kendimce. Engelli bireylerin eve tıkılıp kalmasını istemiyorum açıkçası. Engelli olmak demek eve tıkılıp kalmak demek değil. Engelli arkadaşlarımızın eğitiminin kısıtlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Buraya gelen insanlar engelli insanlar. Para atıcılık yapıyorlar. Onların iş ve işleyişlerini takip ediyoruz. Hem bireysel anlamda hem toplumsal anlamda bizde buradayız diyebiliyorlar engelli sporcularımız” dedi. Foto-Haber:Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası