Özel

Engeller başarıya ‘engel’ olamadı

Doğuştan engeline rağmen zorlukları aşıp, okuyup mimar olan Hamdi Toksan, kendi ayakları üzerinde durup mesleğini sürdürmenin gururunu yaşıyor. AİLEMİN DESTEĞİ BENİ AYAKTA TUTTU 37 yaşındaki 4 çocuk babası Toksan, yaşam..

Engeller başarıya ‘engel’ olamadı
banner

Doğuştan engeline rağmen zorlukları aşıp, okuyup mimar olan Hamdi Toksan, kendi ayakları üzerinde durup mesleğini sürdürmenin gururunu yaşıyor.

AİLEMİN DESTEĞİ BENİ AYAKTA TUTTU

37 yaşındaki 4 çocuk babası Toksan, yaşam hikâyesini gazeteniz Egemen’e anlattı. Engelinin doğuştan olduğunu söyleyen Toksan, “Ayağımın düzelmesi için doğumumdan 2 yaşıma kadar 7 tane ameliyat olmuşum. Herhangi bir düzelme olmadığından dolayı rahmetli babama “ilk okula devam etsin, lise çağına geldiğinde protez ile devam eder” demişler. Rahmetli babam esnaftı fakat herhangi bir dükkânı olmadığından dolayı baba mesleğinden devam edemedik. Buna istinaden okumaktan başka çaremiz kalmadı. İlkokul, ortaokul ve liseyi Aksaray’da okudum. Ailemin desteği her zaman ayakta tuttu beni. Engelli olduğumu hiç hissettirmediler. Sosyal faaliyetlerde kendimi hiçbir zaman eksik hissetmedim. Her zaman sosyal ve pozitif olmaya çalıştım. Çok çalışıp Çukurova Üniversitesi Mimarlık bölümünü kazandım. Üniversitemi eksiksiz bitirerek zaman kaybetmeden memleketime gelip 2009 yılında ofisimi açtım. 14 yıldır müteahhitlik ve mimarlık alanında devam ettirmekteyim. Hiçbir zaman engelli durumumu dert etmedim, rabbimin hediyesi olarak gördüm ve bu şekilde yaşamıma devam ediyorum” dedi.

‘FİZİKSEL ENGELLERİ BEN ENGEL OLARAK SAYMIYORUM’

İşini severek yaptığını ifade eden Toksan,“İnsanların yaşam yerini çizmek oluşturmak beni mutlu ediyor. Bir konut projesi oluşturduğum zaman kafamda o yeri tasarlayıp orda yaşıyorum ve çizimimi öyle gerçekleştiriyorum. Engelli bireylere de elimden geldiği kadar hem maddi hem manevi destekte bulunuyorum. Engel varsa eğer zihinde vardır, fiziksel engelleri ben engel olarak saymıyorum” diye konuştu. Foto-Haber: İkna ÜNVER

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası