Özel

‘Eskiden kız çocuklarına çeyiz miras bırakılırdı’

Aksaray Ortaköy ve Eskil Halk Eğitim Merkezlerinde kursiyer kadınlar boş zamanlarını çeyizlik el emeği ürünler yaparak değerlendiriyor. İlçe kadınları kurdela nakışından iğne oyasına, takı tasarımından tel kırmaya kadar birçok el..

‘Eskiden kız çocuklarına çeyiz miras bırakılırdı’
banner

Aksaray Ortaköy ve Eskil Halk Eğitim Merkezlerinde kursiyer kadınlar boş zamanlarını çeyizlik el emeği ürünler yaparak değerlendiriyor.

İlçe kadınları kurdela nakışından iğne oyasına, takı tasarımından tel kırmaya kadar birçok el sanatına ilgi duyuyor. Emektar kadınlar ürünlerinin birçoğunu çeyizlik olarak çocuklarına miras bırakmak için hazırlıyor.  Birçoğu ise kendine kıyafet tasarlıyor.

‘EL EMEĞİ ÜRÜNLERİN

YERİNİ HİÇBİR ŞEY TUTMAZ’

Ortaköy Ertuğrul Gazi Halk Eğitim Merkezi’nde öğretici olarak çalışan Cennet Demirci, 50 kadın kursiyerin aktif olarak farklı el sanatlarına yöneldiklerini söyledi.

Demirci, eskiden çeyizlik ürünlerin daha değerli olduğunu belirterek, “Çeyiz bizim için bir kültürdür. Yıllardır oyalı, dantelli örtüler; havlular, yatak örtüleri, bohçalar ve giysiler biriktirilerek saklanırdı. Yapılan ürünlerin inceliği nakışlara bakıldığı zaman anlaşılırdı. Genç kızlar büyük bir emek ve sabırla ürünlerini hazırlardı. Şimdi hazır ürünler var fakat el emeği ürünlerin yerini tutmaz. Bu işi yapan kadınlarda böyle düşünüyor. Kız çocuklarına para değil, çeyiz miras bırakılırdı. Hala eskilerden kalma kumaşları farklı tasarımlarla değerlendiren kursiyerlerimiz var. Ortaya çok güzel ürünler çıkabiliyor” dedi.

‘GELİR ELDE EDEN DE VAR’

Eskil Halk Eğitim Merkezi usta öğreticisi Hatice Mutlu, kursiyerlerden bir kısmının bu işi hobi olarak yaparken bir kısmının da bu işten gelir elde ettiğini söyledi.

Bu yıl kurslara 34 kadının katılım sağladığını belirten Mutlu, “Kadınlarımız el yapımı çeyizlik ürünler hazırlıyorlar. Mutfak takımları, giysiler, el yapımı seccadeler, pike ve daha birçok ürün hazırlıyorlar. Farklı şehirlerden siparişlerde alıyorlar. Ürünlerin birçoğunda Aksaray’da özgü desenler yer alıyor, yani aynı zamanda şehrimizin tanıtımına da katkı sağlıyorlar” diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL