Sağlık

Evlilik öncesi bu adımı atlamayalım

PSİKOLOG ANDIÇ, ‘EVLİLİK, İKİ KİŞİNİN HAYATINDA MUTLULUĞA DOĞRU ATILAN İLK ADIMLARDANDIR. BU NEDENLE HAZIRLIKLI VE BİLİNÇLİ OLMAK GEREKİR’ Günümüz dünyasında evlenmeden önce yapılması gereken en önemli şeylerden biri de çiftlerin..

Evlilik öncesi bu adımı atlamayalım
banner

PSİKOLOG ANDIÇ,EVLİLİK, İKİ KİŞİNİN HAYATINDA MUTLULUĞA DOĞRU ATILAN İLK ADIMLARDANDIR. BU NEDENLE HAZIRLIKLI VE BİLİNÇLİ OLMAK GEREKİR’

Günümüz dünyasında evlenmeden önce yapılması gereken en önemli şeylerden biri de çiftlerin evlilik öncesi bir psikolojik danışman ile görüşmesidir.

Kırmızı Psikoloji Danışmanlık Merkezi Uzman Psikoloğu Rumeysa Andıç evlilik öncesi psikolojik danışmanlığın önemini ve insan hayatına etkisini anlattı.

İki farklı kişilik ve yaşam tarzını sahip olan insanların, aile kurduklarında iç çatışmalarının evliliğe yansımaması mutlu yaşayabilmeleri için evlenmeden önce psikoloğa gelmeleri gerektiğini söyleyen Andıç, bazı sorunların evlilik gerçekleşmeden önce çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Andıç şöyle konuştu: “Evlendikten sonra problem yaşayınca değil, evlilik öncesi sorunları çözmeye çalışan ve yuvasını korumak isteyen bilinçli kişileri görmek mutluluk vericidir. Farklı yaşam şekline sahip olan iki insan, evlilikle birlikte sorumluluk almaya başlıyorlar. Eşlerin saygı çerçevesinde birbirlerinin sınırlarını ihlal etmeden güçlü ve sağlıklı ilişki kurabilmeleri gerekir. Sağlam bir temel oluşturmak için iki tarafında psikolojik olarak hazır olması ve birbirlerini kabul etmeleri gerekir. Bunun için psikolojik danışmanlık hizmeti bu temelin oluşması adına önemli bir yerde durmaktadır.”

‘AİLEMİZDEN ÖRNEK ALIRIZ’

Özellikle 0-2 yaşlarında ebeveyn ile kurulan bağın oldukça önemli olduğunu söyleyen Andıç, şöyle konuştu, “Ebeveynle kurduğumuz bağ sağlıklı ya da sağlıksız olabilir. Mesela, kendi babasıyla sorunları olan kadının kendi kocasıyla anlaşmazlıklar yaşaması olasıdır ve evliliği olumsuz etkiler. Çünkü ailesini kendi babasıyla kurduğu sağlıksız ilişki üzerinden yönetmeye çalışır. Erkeklerde aynı şekilde annesiyle sağlıksız bir bağ kurduysa evlendiğinde eşiyle sorunlar yaşayarak ilişkisini sağlıksız ilerletir. İnsanın aile içinde bağırarak konuşmayı normal görmesi demek ileriki hayatında bunu tatbik edecek demektir. Danışmanlık sürecindeki bu yüzden ilk işimiz sağlıksız bağlanma zincirini kırmaktır.”

‘BİLİNÇLİ GENÇLER SAĞLIKLI NESİLE AÇILAN KAPIDIR’

Evlilik öncesi danışmanlığına gelen çiftlerin ilk etapta ayrı ayrı seans almaları gerektiğini aktaran Andıç, “Çiftlerle ilk etapta ayrı ayrı görüşüyoruz. Kişinin çocukluğuna inerek, geçmişine dair kırgınlıkları yok ederek, şimdiki hayatına etki eden noktaları değerlendirerek çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu izler dikkate alınmadığında aile kurduktan sonra insanlar birbirini yaralayıp üzüyorlar. Çıkılmaz yollara giriyorlar. İyileşmeyecek yaralar açıyorlar. Bu yüzden bu sıkıntılar henüz oluşmadan bilinçli insanlar yetiştirmek oldukça önemlidir. Bilinçli çiftlerin çoğalması toplum adına çok kıymetlidir. Sağlıklı bir nesil ile geleceğimizin daha güzel olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Aigerim İRGEBAY

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL