banner
Özel

Fabrika gibi okul: 29 milyon ciro elde ettiler

ULUIRMAK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, TÜRKİYE GENELİNDEKİ DÖNER SERMAYE İŞLETMELERİNDE İLK 10’A GİRDİ Uluırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, teorik eğitimin yanında uygulamalı eğitime de önem veriyor. Öğrenciler eğitim..

Fabrika gibi okul: 29 milyon ciro elde ettiler
banner

ULUIRMAK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, TÜRKİYE GENELİNDEKİ DÖNER SERMAYE İŞLETMELERİNDE İLK 10’A GİRDİ

Uluırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, teorik eğitimin yanında uygulamalı eğitime de önem veriyor. Öğrenciler eğitim gördükleri okulda hem iş öğrenirken hem de uygulama alanlarında çalışarak ev ekonomilerine de katkı sağlıyorlar. Kalifiye eleman yetiştirmeyi de sürdürüyor.

Bu kapsamında döner sermaye sistemiyle işlettiği uygulama oteli, restoran ve yemek üretimiyle 2023 yılını 29 milyon lira ciro elde ederek tamamladı. Aksaray’da sunduğu hizmetlerle adından söz ettiren okul, ekonomiye sağladığı katkısıyla da dikkatleri üzerine çekti.

Uluırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Ergün Demirer, Aksaray gazeteniz Egemen’e yaptığı açıklamada, otelcilik ve turizm sektörüne yaptıkları faaliyetler ve hizmetler hakkında bilgiler verdi.

Demirer, “Okul olarak mevcut kamu görevini en iyi şekilde yürütmeye özen gösteriyoruz. 2023 yılında okulumuzda örgün eğitimde 380 öğrenci, yaygın eğitimde ise, hafta sonu ders verdiğimiz 110 öğrenci eğitimlerini sürdürüyor. Öğrencilerimiz hem sektördeki işletmelerde hem de okulumuz bünyesinde faaliyet gösterdiğimiz hizmet alanlarında çalışarak deneyim kazanıyorlar. Yöneticilerimiz, usta öğreticilerimiz ve öğrencilerimizle buradaki ürettiğimiz ürünler ve hizmetleri daha ileriye taşımak için çaba gösteriyoruz. Bunun yanında insan odaklı hizmetlerimizi sürdürülebilir kılmak için çaba sarf ediyoruz. Bu çaba ile birlikte insan odaklı memnuniyeti esas alıyoruz” dedi.

8 BİN ÖĞRENCİYE SICAK YEMEK ULAŞTIRIYORLAR

Taşımalı eğitimdeki öğrencilere sıcak yemek ulaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Demirer, “2023 yılında taşımalı yemek hizmetimiz 8 bin kişiye ulaştı. Bizim için zor bir dönemdi ama başarı ile üstesinden gelebildik. Millî eğitim müdürlüğümüzün destekleriyle bu zorlukların üstesinden geldik. Deprem dönemi depremzedeleri ağırladık. Yaz dönemini ise dolu dolu geçirdik. Yaptığımız faaliyetlerle 2023 yılını 29 bin lira ciro ile kapattık. Bu bizim için önemli bir katma değer oldu. Türkiye genelindeki döner sermaye işletmelerde ilk 10’a giren bir ciro elde ettik. Burada öğrencilerimizin, velilerimizin, usta öğreticilerimizin ve Aksaray halkının desteği oldukça önemlidir. Özellikle bu çalışmaları yaparken öğrencilerin gelir elde etmesini de önemsiyoruz. Çalışmalarımızda öğrencilerimize öncelik tanıyoruz. 2024 yılında yapılacak yenileme ve bütçemizi de oluşturduk. Daha çok hizmet vermenin gayreti içinde olacağız” diye konuştu.

OTELİN DOLULUK ORANI YÜZDE 86’YI BULDU

Uygulama otelinin 72 yataklı ve 36 odalı bir butik yapıda olduğunu belirten Demirer, “Doluluk oranımız 2023 yılında yüzde 86 oranına kadar ulaştı. Bu oran bizim için önemli bir başarı. Misafirlerimiz tarafından kabul gördüğümüzü görmek bizi memnun ediyor. Misafirimizin evlerinde gibi rahat hissettirmelerini sağlıyoruz. Hasan Dağı manzaralı odalarımızı günlük temizliğini yapıp en iyi hizmeti vermek için hazır tutuyoruz. Hafta içi doluluk oranımız daha yoğun. Hafta sonu ise daha sakin geçiyor. Dolu olduğumuz günlerde diğer otellere yönlendirmeler yapıyoruz” dedi.

‘ALIN TERİ OLMADAN TOPRAĞA TOHUM EKİLMEZ’

Üretmekten başka çarenin olmadığını belirten Demirer, “Çaba ve gayret olacak. Alın teri olmadan toprağa tohum ekilmez. Alın teri olmadan mahsul elde edilmez. Alın teri olmadan sofralara ekmek gelmez. Bizim üretmekten başka çaremiz yok.Katma değeri yüksek ürünler üreterek çok daha ileriye gitmenin gayretinde olacağız. Yaz dönemi gazlı içecekler yerine marka tescilli kendimize ait ulu şerbetimizi ve limonatamızı ikram ediyoruz. Bunun sunumu da farklı oluyor. Mevsimlik meyvelerle besin değeri yüksek içeceklerimizde var. Bunları yerel imkânlarla yapıyoruz. Bunlarla güzel kokteyller yaparak insanlara gazlı içecekler yerine meyveli ve sağlıklı alternatif sunuyoruz. Mesleki eğitim ve üretmeye odaklı yeni fikir ve hizmetler sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bize gelen veliler temizlik konusunda okulumuza hayran kalıyor. Temizlik kültürünü okulumuzun etrafına da yaydık. Bu durumdan mahalle halkı da çok memnun oldu ve okulumuza sahip çıkıyorlar. Burayı kendi alanları olarak görüyorlar” diye konuştu.

‘AKSARAY’IN İNSANI KALİTELİ HİZMET ALMAYA LAYIK’

Öğrencilerin eğitim hayatına daha fazla katkı sağlamak için çalışmalar yaptıklarını belirten Demirer, “Mesleki eğitimde öğrencilerimize farklı aktiviteler yaptırıyoruz. Örnek davranışları ile örnek kişileri okulumuza davet ederek kariyer günleri yapıyoruz. Kendi içimizden dışarı doğru hareket eden usta öğrencilerimiz yaşamlarını öğrencilerimize anlatıyorlar. Bu öğrencilerimizde büyük etki bırakıyor. Öğrencilerimizin akademik başarıya yönelmeleri, o anlamda neler yapmaları gerektiği konuklarımız tarafından aktarılıyor” dedi.

‘SEKTÖRE DAHA ÇOK ÖĞRENCİ KAZANDIRMAK İSTİYORUZ’

Mesleki eğitim,  hizmet ve sunumu yapacak kişileri daha da güçlendirip, Aksaray’ın insanına kaliteli hizmet verme düsturuyla hareket etmeye devam edeceklerini aktaran Demirer; “Sektöre daha çok öğrenci kazandırmak için paydaşlarımızla istişare halindeyiz. Eğitimde iş birliği protokolleri ile gençlerimizi işletmelerde geleceğe hazırlıyoruz. Okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin hem yüksekokul okumaları hem de hizmet sektöründe iş gücü imkânı bulmaları için gerekli ortamları oluşturuyoruz” diye konuştu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası