Gündem

‘Felaketle acı bir şekilde yüzleştik’

Hatay’da kebap ustası olarak çalışan Mehmet Uçar iş yerinde depreme yakalandı. Yaşadıkları korku dolu dakikaları anlatan Uçar, “Gece çalışırken deprem olunca hemen dışarı çıktık. Karşımızdaki otelin bir anda yıkılması ile..

‘Felaketle acı bir şekilde yüzleştik’
banner

Hatay’da kebap ustası olarak çalışan Mehmet Uçar iş yerinde depreme yakalandı. Yaşadıkları korku dolu dakikaları anlatan Uçar, “Gece çalışırken deprem olunca hemen dışarı çıktık. Karşımızdaki otelin bir anda yıkılması ile ortalık toz duman oldu. Deprem durunca evime gitmek için yola çıktım. Binaların yıkılması ile tüm caddeler kapanmıştı. 20 dakikalık mesafeye 1 saatte ulaştım. O gün bir mahşer yeriydi. Çok dramatik bir tablo vardı. 1997 yılında Hatay’da deprem olmuştu. Bu denli büyük ve yıkıcı depremi görmemiştik.  O yıl deprem Ramazan ayında olmuştu ve geceyi dışarıda geçirmiştik. Bu sefer çok farklı oldu. Uzun sürdü. Sabah gün ağardığında felaketin büyüklüğüyle hepimiz yüzleşmek zorunda kaldık” dedi.

‘DEPREMDEN 15 DAKİKA ÖNCE KEDİM BENİ UYANDIRDI’

Eşi Leyla Uçar ise, “Depremin olduğu gün 2 oğlumla beraber evdeydik. Depremden 10-15 dakika önce kedimin sesi ile uyandım. Çok tuhaf bir ses çıkarıyordu. Bize bir sinyal mi veriyordu? Onu da bilemedim. Kedime yemek vermeme rağmen sesi değişmedi. Tekrar yattım çocuklarımın sesi ile tekrar uyandım. Karanlıktı fakat evimin yıkıldığını hissettim. Bizim evimiz müstakil evdi. Çocuklarım ağlıyordu, ne yapacağımı şaşırdım. Daha sonra çocuklarımı dışarı çıkardım. Duvarın patlaması ile ayağım duvarın altında kaldı. Enkaz altında kalanların bağırma seslerini duydum. Ben kendimi kurtarmakla meşgul olduğum için onlara yardım edemedim. Bir de şiddetli yağmur yağıyordu. Kendi çabam ile kurtulmayı başardım. Geceleri uyuyamıyorum. Duvarlara bakıyorum ve yine mi yıkılacak diyorum. Aksaray’da muhtarımız ve mahallemiz bize sahip çıktı. Ev bulup bizi yerleştirildiler. Biz bir daha memlekete dönemeyiz. Çünkü hiçbir şeyimiz kalmadı. Çok zor günler yaşadık. Allah bir daha böyle acılarla bizleri sınamasın” diye konuştu. Foto-Haber: Sümeyye ÇALIŞKAN

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL