banner
Köşe yazıları

FİBROMİYALJİ

Son yıllarda fibromiyalji adı sıkça konuşulmaktadır. Bu da bize bu hastalığın ciddi bir şekilde artış gösterdiği artarak toplumu rahatsız edeceğini toplum sorunu olacağını ve ekonomik kayıplara neden olacağını göstermektedir.  ..

FİBROMİYALJİ
banner

Son yıllarda fibromiyalji adı sıkça konuşulmaktadır.

Bu da bize bu hastalığın ciddi bir şekilde artış gösterdiği artarak toplumu rahatsız edeceğini toplum sorunu olacağını ve ekonomik kayıplara neden olacağını göstermektedir.

 

Fibromiyalji hastalığına genel anlamda anlaşılması kolay olması için kas romatizması da denilmektedir. Kaslarda romatizmal bir yangı(iltihap) söz konusudur.

Bu rahatsızlık vücuttaki tüm kasları tuttuğu gibi, bölgesel olarak da kas veya kas gruplarını tutabilir ve AĞRIya neden olurlar. En çok şikâyetler sırt ve boyun kaslarının tutulmasına bağlı ağrılardır. Kadınlarda erkeklere göre Fibromiyalji görülme sıklığı yüksektir.  35 – 60 yaş arasında Fibromiyalji görülme oranı yükselir, ancak gençlerde de Fibromiyalji az da olsa görülmektedir.

Son yıllarda bu hastalığın neden artış gösterdiğine gelince toplumun rafine edilmiş gıdalar, endüstriyel ve hazır gıdalarla beslenmeye bağlıdır. Fibromiyalji hastaların çoğu depresyonda olan hastalardır ya da Firomiyalji ve depresyon iç içedir, önce hasta depresyondan kurtulmalıdır.

 

Fibromiyalji hastalarında esas şikâyet ağrıdır.

Ağrı ile birlikte eklemlerde HARAKET KISITLILIĞI vardır. Özellikle baş ve boynu sağa-sola öne arkaya çevirmekte zorluk çekerler. Hastalık göğüs kafesi kaslarını tutarsa nefes alıp verirken ağrı hissederler. Kalça kaslarını tutarsa yürümekte zorluk çekerler. Hangi kas grubunu tutarsa onunla ilgili şikâyetler vardır. Fibromiyalji hastaları genel olarak yorgunluk olurlar, istirahat sonunda dinlenemezler, yorgunlukları hep devam eder. Hafif bir hareket, yürümek, ayağa kalkmak dahi yorar, ağır yük taşımış gibi yorgun olduklarını söylerler.

Fibromiyalji hastalarının UYKU SORUNLARI vardır, bir kısmı çok uzun süreli uyumak ister, bir kısmının ağrılardan dolayı uyumakta zorlanırlar. Yatakta sık sık pozisyon değiştirirler, ağrıdan dolayı zorlukla hareket ederler.

Fibromiyalji hastaları sabahları yataktan dinç kalkamazlar, hep yorgundurlar hep yatmak isterler. Fibromiyalji hastalarının çoğunda sabahları yataktan kalktıktan sonra kaslarda sertlik vardır. Bazen en küçük eforlu bir hareket de dahi yaygın ağrı oluşturur.

-Hastaların çoğunda keyifsizlik vardır. Zamanla kendi iç dünyalarına çekilerek yaşarlar, çoğunluğu Antidepresan ilaçları kullanırlar.

-Fibromiyalji hastalarının bağırsak problemleri vardır, uzun sureli kabızlık veya ishal hikâyeleri vardır. Bu en önemli olan şikâyetlerden biridir.

-Fibromiyalji hastalarında BAŞ AĞRISI vardır.

 

TANI

Fibromyaljide tanıda en önemli kriter iyi bir anemnez, ayrıntılı ve kapsamlı bir muayene yapılarak tanı konabilir. Hastanın hastalık hikâyesi, hareket sistemi muayenesi ve nörolojik muayene bulguları çok önemlidir. Genellikle bunlarla Fibromyaljide tanısı konur. Tanıya yardımcı veya destekleyici özel bir laboratuar bulgusu yoktur. Rutin tetkikler ve görüntüleme yöntemleriyle tanıya yardımcı olmaz.(Ancak sedimantasyon yüksek olabilir, igG yüksekliği olabilir.)

Hastalığı belirleyen özel bir yöntem yoktur.

 

FİBROMİYALJİ NEDENLERİ

Hastalığın sebebi olarak mezenkim (bağ dokusu) pH değerinin asitik tarafa kaymasını sağlayan sebepler,

1) Düşük değerli karbonhidratları tüketmek,

(bakkal gıdaları, abur cuburlar vs).

2)Çok fazla hayvansal protein tüketmek

(et, süt, yumurta)

3)Sık sık antibiyotik kullanmak,

4) Kortizon ve analjezik gibi ilaçlar kullanmak

5)Ağır metallere maruz kalmak

(civa, kursun, alüminyum vs)

6)Rafine edilmiş gıdalarla beslenmek

(un, seker, süt vs)

 

FİBROMİYALJİ TEDAVİSİ

Hasta bize müracaat ettiğinde iyi bir sorgulama (anamnez) iyi bir fizik muayene yapılır.

Buradan aldığımız bilgiler ışığında

BİORESONANS TEST YONTEMİ İLE GEREKLİ TESTLERİ YAPARIZ: Fibromiyalji hastaları genelde depresyonu hastalardır. Depresyon tedavisin yukarıdaki testler yapıldıktan hemen sonra vücut için zararlı olan gıdaları diyetten kaldırırız. Eksik olan hormon vitamin mineralleri veririz. Bağırsak florasını düzenleriz. Toksik olan maddeleri Detox ve çelesyon yolu ile vücuttan temizleriz. Akupunktur yöntemini tedaviye ekleyerek 2-3 gün ara ile 20 dakikalık seanslarla 10/14 seansla tedavi edilir. Tedavide vücuda zararlı olan (vücudun tolere edemediği) gıdaları tespit etmek ve hastanın bu gıdalarla beslenmesini engellemek. Vücudu rahatsız eden toksik maddeler varsa tespit etmek ve vücuttan uzaklaştırmak gereklidir, Bağırsak florasını düzenlemek (tekrardan restore etmek gerekli).

HASTALIKLARDA bağırsak florası normal floranın dışına çıkmıştır Gereksiz İLAÇ zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır, ilaçların faydadan çok zararları vardır, Vücutta ağır metal varsa, vücuttan bunları uzaklaştırmak gereklidir. Fibromiyalji oluşturan sebeplerden vücudu kurtarmaya başlandıktan sonra ağrılar yavaş yavaş kaybolur (Vücudu rahatsız eden sebep veya sebepler ortadan kalkınca vücut kendini tedavi, tamir etme yeteneğine sahiptir.) Ağrı tedavisini hızlandırmak için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Ağrı kesiciler, steroidler, antiromatizmal ilaçlar vs Akupunktur yöntemiyle tedaviNoral tedavi yöntemi vs.

 

AKAPUNKTUR TEDAVİSİ

Fibromiyalji de AKAPUNKTUR tedavisi oldukça iyi cevap vermektedir.  2-3 gün ara ile 10/14 seans tedavi çoğu zaman yeterli olmaktadır. Kliniğimizde yukarıdaki bütün tedavi yöntemlerinin yardımı ile tedavimizi yapmaktayız.

 

FİBROMİYALJİ HASTALIĞINDAN

NASIL KORUNMALI?

 

A )Yaratılış fıtratına uygun beslenmek yani doğal ve taze besinleri tüketmek.

  1. B) Vücudun tolere edeceği gıdaları tüketmek,
  2. C) Yeterli su tüketmek (2,5-3 Lt-D) rafine gıdalardan sakınmak gereklidir. Daha detaylı bilgi edinmek için sitemizi ziyaret edebilir sorularınızı yöneltebilirsiniz. www.recepcelik.com.tr
banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası