banner
Özel

Geçmişin izleri geleceğin hazinesi

AKSARAY’IN YAŞAYAN TARİHİ: İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ Milli Eğitim Bakanlığı tarafından milli, manevi ve kültürel değerlerin benimsenmesi, sanat ve kültür eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerin tanıtılması amacıyla ‘İl..

Geçmişin izleri geleceğin hazinesi
banner

AKSARAY’IN YAŞAYAN TARİHİ: İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından milli, manevi ve kültürel değerlerin benimsenmesi, sanat ve kültür eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerin tanıtılması amacıyla ‘İl Eğitim Tarihi Müzesi’ 81 ilde başta öğrenciler olma üzere kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

1930 YILINDAN BUGÜNE…

Aksaray’da Uluırmak Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi içerisine oluşturulan ‘İl Eğitim Tarihi Müzesi’ ziyaretçilerini 1930’lu yıllara götürüyor.

Okulun zemin katında yer alan müzede eğitim araç ve gereçlerinin yanı sıra basılı eserler, belge, doküman, fotoğraflar yer alıyor. Ayrıca müze koridorlarında ayrılan çeşitli bölümlerle ziyaretçilerini adeta tarihe bir yolculuğa çıkartıyor.  1930 yılından günümüze kadar birçok objenin yer aldığı müzede 800’e yakın materyal yer alıyor.

Uluırmak Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Murat Özcan okulun yanında yer alan  ‘İl Eğitim Tarihi Müzesi’ hakkında gazeteniz Egemen’e açıklamalarda bulundu.

İl Eğitim Tarihi Müzesinin 2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm illerde ortak bir proje fikriyle başladığını ifade eden Özcan, “Geçmişimizden Ders Alarak Geleceğe Uzanıyoruz projesi kapsamında bütün illerimizde özellikle tarihi binası olan okullarımızda İl Eğitim Tarihi Müzelerinin oluşturulması kararlaştırıldı. Aksaray’da ilk etapta Aksaray Lisesinde yapılması planlandı. Geçmişimizi yansıtan en temel binalardan biri olan Aksaray Lisesi tarihi bir takım dokunuşlara müsaade edilmemesi gerekçesiyle vazgeçildi ve fiziki alan itibariyle de imkan sunan okulumuzun zemin katında düzenlenen bir alanda müzemiz açıldı” dedi.

‘GEÇMİŞİMİZDEN DERS ALIYOR, GELECEĞE YÜRÜYORUZ’

“Geçmişimizden ders alıyoruz ve geleceğe yürüyoruz” diyen Özcan, “Geleceğimizi inşa edeceksek geçmişimizin mutlaka milli ve manevi duygularından beslenmemiz gerekiyor. Müzemizin de temel açılış amacı budur. İl Eğitim Tarihi Müzemizde Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren bir eğitim sisteminin içerisinde olması gereken bütün eğitim materyalleri bulunuyor. Öğrenci kütük kayıt defterinden mikroskoba, yazı tahtasından öğretmen kürsüsüne, öğrenci önlüklerinden öğrenci fotoğraflarına, laboratuvar malzemelerinden radyoya, projeksiyon aletlerinden gramofona, müzik aletlerinden deney setlerine kadar burada birçok eğitim araç ve gereçleri bulunuyor. İlkokuldan ortaöğretime kadar kullanılabilecek bütün malzemeler var. Tertibi, düzeni, temizliği okulumuz tarafından hassasiyetle yapılıyor” ifadelerini kullandı.

MÜZE YAŞAYAN BİR ARŞİV NİTELİĞİNDE

Müzenin yaşayan bir tarihi arşiv niteliğinde olduğunu dile getiren Özcan, müzenin aynı zamanda geleceğe katkı sağlayacak bir hazine olduğunu aktardı.

Bütün okulları İl Eğitim Tarihi Müzesini ziyarete davet eden Özcan, “Burada randevu sistemiyle çalışıyoruz. Talepte bulundukları zaman bizde gerekli personelimizle birlikte burada hizmet etmeyi bir görev biliyoruz. Bilmeyen ve daha önce burayı ziyaret etmeyen başta öğrencilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası