Esnaf

Gençler mutlaka bir zanaat öğrensinler

Aksaray’ın Ortaköy ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki terzi Yunus Aksoy, zamana meydan okuyor. Yarım asırdır makası ve mezurayı elinden düşürmediğini, işini severek yaptığını ifade eden Aksoy, mesleğe ilkokul öğrencisiyken çırak olarak..

Gençler mutlaka bir zanaat öğrensinler
banner

Aksaray’ın Ortaköy ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki terzi Yunus Aksoy, zamana meydan okuyor. Yarım asırdır makası ve mezurayı elinden düşürmediğini, işini severek yaptığını ifade eden Aksoy, mesleğe ilkokul öğrencisiyken çırak olarak başladığını söyledi.

Aksoy; “İlkokul tatillerinde terzinin yanında çırak olarak çalışmaya başladım. Daha sonra okumayı bırakıp tamamen terziliğe başladım. Askere gidene kadar d a ustamla beraber çalışarak mesleğin tüm inceliklerini öğrendim. Askerden geldikten sonrada kendi dükkânımı açtım. Daha sonra kendimde eleman yetiştirmeye başladım. Yetiştirdiğim elemanlarım, İstanbul ve Avrupa’da  terzilik mesleğini  halen sürdürüyor. Buda benim en büyük kazançlarımdan birisi oldu. Ben çocuk yaşta okumayı bırakıp meslek yaptım ve bundan da hiçbir zaman pişmanlık duymadım. Dükkânımda 3-4 tane dikiş makinesi var ama tek çalışıyorum, yeni neslin tamamı okuyor. Ben gençlerimizin okumasına karşı değilim. Fakat yaz tatillerinde bir mesleğe gidip orada bir sanat öğrensinler. Sanat bir altın bileziktir. İnsanlar var olduğu sürece terzilik mesleği de sürer. İlçenin en eski terzilerinden birisiyim. İşimi severek yapıyorum. Şu anda sadece pantolon dikimi ve tamir işi ile uğraşıyorum. Terzilikte yelpazesi geniş ve farklı şeyler deneyebiliyorsun. Aklına ne gelirse yapabiliyorsun.   İnsanlarla berabersin hep, işimi sevdiğim içinde mutluyum” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL