banner
Gündem

Gülağaç’ta kadınlar örnek bir başarı hikâyesi yazıyor

SERALARDA ÜRETİLEN ÜRÜNLERİN PAZARLAMASINI DA YİNE AŞIKLI MARKASI İLE KOOPERATİFİ YAPACAK Aksaray’ın Gülağaç İlçesinde Kaymakamlık teşviki ile kurulan; kadınların üyesi olduğu Aşıklı Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin örtü altı yetiştiriciliği için..

Gülağaç’ta kadınlar örnek  bir başarı hikâyesi yazıyor
banner

SERALARDA ÜRETİLEN ÜRÜNLERİN PAZARLAMASINI DA YİNE AŞIKLI MARKASI İLE KOOPERATİFİ YAPACAK

Aksaray’ın Gülağaç İlçesinde Kaymakamlık teşviki ile kurulan; kadınların üyesi olduğu Aşıklı Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin örtü altı yetiştiriciliği için 932 bin TL tutarındaki KOP projesi onaylandı.

Yöresel ürünlerin üretim ve satışını yapan kooperatif, yeni yatırım ile ilçede dezavantajlı kadınların istihdamını önemli katkı sağlayacak.

İlçe Tarım Müdürlüğü öncülüğünde hazırlanan ‘Gülağaç Ovasında Seralar KOP’la Gelişiyor Projesi’ kapsamında 3 bin 150 m2 alana kurulan seralarda bu yıl üretim başlayacak.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından desteklenen kadınların; kurulan kooperatif ile örnek alınacak bir başarı hikâyesi yazdığını söyledi. Kurulumları tamamlanan sera alanında incelemelerde bulunan Vali Aydoğdu; KOP destekli projenin yüzde 80 hibe yüzde 20’si kooperatif tarafından karşılanacağını belirtti.

3 KAT DAHA FAZLA ÜRETİM YAPILACAK

Yöresel ürünlerin üretim ve satışını yapan kooperatifin yeni yatırımla faaliyet alanının çeşitlendireceğini yine kadın istihdamına da önemli katkı sağlayacağını ifade eden Vali Aydoğdu; “Aksaray’da Gülağaç ilçemizde kadınlarımız önemli bir başarı hikâyesi yazdılar. Bu hikâye burada bitmez diyerek yeni hikâyeler oluşturuyorlar. Kurulan eğitim ve üretim amaçlı seralarda bu yıl domates üretimi planlanıyor. Bu seralarda Vakıf tarafından belirlenecek ihtiyaç sahibi kadınlar çalışacak. Üretilen ürünlerin pazarlamasını da yine Aşıklı markası ile kooperatifimiz yapacak. Kaymakamlığımız öncülüğünde İlçe Tarım Müdürlüğümüz koordinasyonunda yürütülen projemiz ilçemize de örnek oluyor. Örtü altı yetiştiriciliği açık alana oranla 3 kat daha fazla üretim yapabilme imkânını sunuyor. Özelde de çiftçilerimiz bu şekilde üretim için çalışmalarını başlatıyor” dedi.

İlçe Kaymakamı İbrahim Cem Deveci, İlçe Tarım Müdürü Sami Gündüz’ünde hazır bulunduğu seralarda incelemelerde bulunan Vali Aydoğdu; ilçenin bereketli topraklarında örtü altı yetiştiriciliğinin üretim ve istihdama doğrudan etki edeceğini üretim ve istihdam sağlayan herkesin yanında olacaklarını vurguladı. (Haber Bülteni)

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası