Gündem

Günlük tuz tüketimine ne kadar dikkat ediyorsunuz?

Günlük tuz tüketiminin 5 gram yani yaklaşık bir çay kaşığı kadar olması gerektiğini biliyor muydunuz? Peki ülkemizde ne kadar tuz tüketiliyor diye hiç düşündünüz mü? 2008 yılında ‘’Türk Toplumunun Tuz..

Günlük tuz tüketimine ne  kadar dikkat ediyorsunuz?
banner

Günlük tuz tüketiminin 5 gram yani yaklaşık bir çay kaşığı kadar olması gerektiğini biliyor muydunuz? Peki ülkemizde ne kadar tuz tüketiliyor diye hiç düşündünüz mü?

2008 yılında ‘’Türk Toplumunun Tuz Tüketimi Çalışması’’ Türkiye’de kişi başı tuz tüketiminin 18 gram olduğunu göstermiştir. Sağlık Bakanlığı’nın ‘’Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı’’ kapsamında ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ile iş birliği yapılmıştır. 2012 yılına kadar Türkiye’de günlük tuz tüketiminin 15 grama, 2017 yılında yapılan son çalışmada ise 10 grama kadar düşürüldüğü saptanmıştır.

Yeterli miktarda tuz, vücut sıvı dengesinin sağlanmasında ve kan basıncının düzenlenmesinde rol oynar. Ancak fazla tuz tüketimi hipertansiyon başta olmak üzere kalp ve böbrek hastalıkları, obezite ve diyabet gibi ciddi hastalıklara yol açarken idrarla kalsiyum atılımını artırarak kalsiyum eksikliğini beraberinde getirmektedir.

Aşırı tuz tüketimini azaltmak için;

Yemek hazırlarken kullanılan tuz miktarını azaltın. Yemeklerde çeşitli baharatlardan faydalanmak tuz tüketimini azaltmada yardımcı olacaktır.

Yemeklerin tadına bakmadan ilave tuz atmayın. Sofranızda tuzluk bulundurmamak yemeğe fazladan tuz katmanızı önlemede etkili bir hamle olacaktır.

Marketlerden aldığınız ürünlerin etiketlerini iyi okuyun. Ürünlerin içeriğinde yer alan mono sodyum glutamat, sodyum nitrat, sodyum bikarbonat, sodyum sitrat, sodyum askorbat gibi sodyum bileşikleri besinin tuz/sodyum içeriğini artırmaktadır.

Özellikle fast-food ürünlerin tüketimini azaltın.

Marketten aldığınız ürünlerde tuzsuz veya az tuzlu olan ürünleri tercih etmeye çalışın.

Çok tuzlu peynirleri veya salamura ürünleri bir suda beklettikten sonra tüketin.

Hazır soslar, cips, tuzlu kuruyemişler, turşu, salamura ürünler, konserveler gibi aşırı tuz içeren ürünlerin tüketimini sınırlandırın.

Sofranızda meyve ve sebzelere yer verin.

Birdenbire tuzu hayatınızdan çıkarmayın. Unutmayın tuzun vücudumuzun çalışında önemli rolleri var sadece ‘’aşırısı’’ zararlı.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL