Gündem

‘Hak ve adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz’

 AKSARAY’DA ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI Aksaray’da 2022-2023 adli yıl açılış töreni, 15 Temmuz Milli Meydanında yapıldı. Düzenlenen törende Atatürk anıtına çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu…

‘Hak ve adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz’
banner

 AKSARAY’DA ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

Aksaray’da 2022-2023 adli yıl açılış töreni, 15 Temmuz Milli Meydanında yapıldı. Düzenlenen törende Atatürk anıtına çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törende menfur bir saldırı sonucu şehit olan Av. İbrahim Ergin anıldı.

Aksaray Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, konuşmasında yeni adli yılın tüm yargı teşkilatına hayırlı olmasını diledi.

Yeni adli yılı en adil kararlarla tarafsızlık ve bağımsızlık ilkelerine bağlı olarak verebilmenin heyecanını yaşadıklarını söyleyen Aydemir, şu sözleri söyledi: “Tarih boyunca adalet için söylenen birçok söz ve yazılan yazıların özüne baktığımızda görüyoruz ki adalet huzurdur, güvendir, bekadır ve varlık sebebidir. Adaletin sarsıldığı yerde her şey sarsılır. Bu kadar kıymetli bir ilkenin elbette koruyuculuğu da zordur. Hakimlerimiz, cumhuriyet savcılarımız ve avukatlarımız bu uğurda sağlıklarını ve hatta canlarını kaybetmektedir. Bu toprakların hukukçuları olarak kanunlarda ve mevzuatta yazılı olan kuralları vicdanımızdan süzerek uygulamakla yükümlüyüz. Dil, din, ırk, cinsiyet, mezhep, görüş ayrımına tabi tutmaksızın herkesin kanununda eşitliği kuralını tereddütsüz hayata geçirmekle mükellefiz.”

‘ADALET BİZLERE MİRASTIR’

Türkiye Cumhuriyeti hukukçularının bir ideali olduğunu söyleyen Aydemir, “İnsanlığa ışık olacak, aydınlık getirecek, nefes aldıracak, kötülükleri yıkacak evrensel değerleri, medeniyet beşiği ve adaleti nam salmış bu topraklardan tüm dünyaya yaymaktır. Şu anda ayaklarımızı bastığımız bu topraklar Selçuklu diyarıdır. Bu toprakların mayası adaletle yoğruludur. Bu nedenle adalet bizlere mirastır. Bizlerde bu mirası en güzel emanet bilerek, gecemizi gündüzümüze katarak yücelteceğiz. Adil olmak kadar adil görünmenin de önemli olduğunu unutmayacağız. Hukukun üstünlüğünü bu topraklardan tüm dünyaya haykıracağız” dedi.

AVUKATLARIN YAŞADIĞI SORUNLAR DEĞERLENDİRİLDİ

Aksaray Baro Başkanı Ferit Köse ise konuşmasında avukatların yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Köse,  toplumda ve uluslararası alanda giderek kaybolan yargıya güveni sağlamak için somut adımlar atılmasının baroların ve avukatların bıkmadan, usanmadan tekrarladığı en önemli taleplerden olduğunu söyledi. Köse, “Avukatlar ve barolar olarak bağımsız ve adil yargının, hukukun üstünlüğünün, insan haklarına saygının, hakkın ve adaletin tarafında bu değerler için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Foto-Haber: Şeyda COŞAR

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL