banner
Esnaf

Hava sıcaklıklarının artmasıyla sulama sistemlerine talep arttı

Aksaray’da uzun yıllardır tarım sektöründe hizmet veren Cabir Çakmak havaların erken ısınması ile birlikte sulama sistemlerine rağbetin arttığını belirtti. Çiftçilerin damlama sistemlerine daha çok ilgi gösterdiğini dile getiren Çakmak, “Bu..

Hava sıcaklıklarının artmasıyla sulama sistemlerine talep arttı
banner

Aksaray’da uzun yıllardır tarım sektöründe hizmet veren Cabir Çakmak havaların erken ısınması ile birlikte sulama sistemlerine rağbetin arttığını belirtti.

Çiftçilerin damlama sistemlerine daha çok ilgi gösterdiğini dile getiren Çakmak, “Bu sene yağmur ve kar yağışı beklentiyi karşılamadı ekim dönemi daha erken başladı. Şu an çiftçilerimiz seralarını ekmeye başladı, sulama sistemleri ve damlama sistemleri ağırlıklı olmak üzere hızlı bir şekilde devam ediyor. Şu anda damlama sistemlerimizin metresi bir buçuk lira. Çok masrafsız hem doğa hem çiftçi dostu bir sulama sistemi olduğunu söyleyebilirim. Bir bahçe için en fazla bin lira harcıyorsun ama verdiğin bin lirayı hasat zamanı fazlasıyla alıyorsun” dedi.

‘NORMAL DİKİMLE BU SİSTEMİN ARASINDA 4 KATI FARK VAR’

Damla sulama sisteminin eski sistem sulama tiplerine göre 4 katı verimlilik sağladığını aktaran Çakmak, “Normal dikimle bunun arasında 4 kartı fark var. Ben kendi bahçemde de damlama sistem kullanıyorum, karık sulama yada salma sulama dediğimiz eski usul sistem ile bahçeyi suladığımda 2 karıktan aldığım domates 10 kiloyken şu an aldığım domates 30-35 kiloları buluyor. Bire 4 oranında bir kar sağlıyor. Ayrıca su tasarrufu, topraktaki kimyasalların özellerini kaybetmesine neden olmayarak toprağın verimini düşürmemek en büyük faydaları arasında ve ürünün çürüme oranı da bir hayli düşüyor, ürün normalden daha hızlı büyüyor” diye konuştu. Foto- Haber: Kamil İPEKLİ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası