Gündem

Hayvancılıkta üreticiler artık önünü görüyor

Aksaray Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız, hayvancılıkta üreticilerin rahatlama evresinde olduklarını ve artık üreticilerin önünü gördüğünü söyledi. Hayvancılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldız, “Hayvancılıkta 2024 bahar ayına kadar et ve..

Hayvancılıkta üreticiler artık önünü görüyor
banner

Aksaray Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız, hayvancılıkta üreticilerin rahatlama evresinde olduklarını ve artık üreticilerin önünü gördüğünü söyledi. Hayvancılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldız, “Hayvancılıkta 2024 bahar ayına kadar et ve süt fiyatlarında bir yükselme olmayacağı gözüküyor. Yem fiyatlarında da ciddi bir artışın olmaması hayvan fiyatlarını da yükseltmeyecek. Yetiştiriciler önünü gördüğü için işletmesine hayvan koymakta, kesimde ve damızlıkta zorlanmayacak. Şu anda tarım ve hayvancılık yönünde bir sıkıntı gözükmüyor” dedi.

VAHŞİ SULAMADAN KONTROLLÜ SULAMAYA GEÇMEMİZ LAZIM

Ülke olarak en büyük sıkıntının kaba yem ihtiyacı ve tarımsal sulama olduğunu belirten Yıldız, “Önümüzdeki dönemde vahşi sulamadan bir an önce tamamen kurtulup, kontrollü sulamaya geçmemiz lazım. Artık su kaynaklarımız gerçekten çok zorlanıyor. 20-30 metreden 150 metreye kadar ulaşıldı. Yer altı sularımızda ciddi bir düşme var. Su bir ülkenin bence güvenlik sorunudur. Bizim için ulusal güvenlik meselesi haline geldi. Bir vahşi sulamayı acil önlemeli ve su isteyen bitkilerin yonca, şeker pancarı, mısır, ayçekirdeği gibi ürünleri bölgesel olarak planlamalıyız. Bunu çözebilirsek tarım ve hayvancılık sektöründe hiçbir sıkıntımız kalmaz” diye konuştu.

MERALAR AMACI DIŞINDA KULLANILIYOR

Şehirde meraların da amacı dışında kullanıldığına vurgu yapan Yıldız, “meraların amacı yönelik kullanılması için buna bir an önce çözüm bulunması lazım. Meralar sürülüyor, istimlak ediliyor ve üzerine yapı inşa edilmiş meralarımız var. Böyle olunca meraları kullanamıyoruz. Hayvancılıkta en büyük sıkıntı yem girdisi olduğu için en büyük maliyeti bu alan tutuyor. Dünyanın gelişmiş ülkeleri yem vermeyerek bunu aşmış. Biz de mera var. Ama yararlanamayınca hazır yemle besliyoruz. Bu şekilde olunca et ile süt fiyatlarıda artıyor. Son dönemde 1 milyon küçükbaş hayvanımız oldu. Ama bu rakam yeterli değil, bu rakamı arttırmamız lazım. Küçükbaşa biraz daha eğilmemiz lazım”diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası