banner
Özel

Hikayelerden öğrendiği depremi yaşadı

DEPREMİN ÜSTÜNDEN 1 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN AKSARAY’DA YAŞAYAN DEPREMZEDE AİLE O GÜNÜ UNUTAMIYOR Kahramanmaraş merkezli depremde binaları yıkılan 7 çocuk babası Mevlüt Ahmet Uzun, 6 Şubat 2023 yılında meydana gelen..

Hikayelerden öğrendiği depremi yaşadı
banner

DEPREMİN ÜSTÜNDEN 1 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN AKSARAY’DA YAŞAYAN DEPREMZEDE AİLE O GÜNÜ UNUTAMIYOR

Kahramanmaraş merkezli depremde binaları yıkılan 7 çocuk babası Mevlüt Ahmet Uzun, 6 Şubat 2023 yılında meydana gelen depremde yaşadıklarını anlattı.

Depreme Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yakalandıklarını ifade eden Uzun, “Depremden 1 hafta önce kalp ameliyatı olmuştum. Doktorlar bana soğukta kalma dediler. 6 Şubat tarihinde depremi yaşadık. Depremi değil sanki kıyameti yaşadık.  Dünyamız başımıza yıkıldı. 11 ilimiz yerle bir oldu. Sonrasında da Elbistan’da günlük 20’ye yakın artçı deprem yaşıyorduk. Eşimin okuma yazması yok. Deprem olduğu zaman hemen çadırdan dışarı kaçıyordu. Eşim Emine’ye bu depremin şiddeti ne kadardı diye sorarım. Oda bana 4,5 diye cevap verirdi. Hanım deprem uzmanı Mete Işıkara’yı geçti. Okumadan yazmadan deprem uzmanı oldu. Biz depremi çocukken babalarımızın anlattığı yerin altında sarı öküz var hikayesiyle öğrenmiştik. Sarı öküzün kafasına sinek konunca kafasını sallaması gibi oluyor deprem diye anlatırdı babam. Ama yaşayarak depremin ne olduğunu öğrendik”dedi.

‘DEPREME ORUÇ TUTMAK İÇİN KALKTIĞIMIZ SAHURDA YAŞADIK’

Kocaman binaları havaya kaldırıp 100 metre ileri devirdiğine şahit olduklarını belirten Uzun, “Şükür depremde yakınlarımı kaybetmedim ama komşularımın birçoğunu kaybettik. Gece deprem olmadan önce eşim oruç tutmak için kalkmıştı. Kahvaltılık malzeme hazırlayıp sofraya oturdu. Bende kanepede oturuyordum.Deprem olmaya başlayınca eşim Emine’ye korkma besmele çek dedim.Çok şiddetli bir şekilde evimizi salladı. İlk depremde evimize bir şey olmadı. Vatandaşlar depremden korkup dışarı çıktı. Gündüz merkez üssü Elbistan olan depremde ise evimiz yerle bir oldu. Deprem sonrası çadırda kalana kadar Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’nun tavsiyesi ile eşimle beraber Aksaray’a geldik. 1 yıldır da burada eşimle ikamet ediyoruz. O dönemde valimiz bize yardımcı olmuştu. Ondan Allah razı olsun. Bölgede insanların zor gününde devletin sıcak yüzünü bizlere göstermişti” diye konuştu.

‘TEKRAR ELBİSTAN’A DÖNECEĞİZ’

Elbistan’a yazın tekrar döneceklerini aktaran Uzun, “İlçemizde Salavan Dağı var. Oraya baktığım zaman tüm sinir ve stresimi atıyordum. Aksaray’da da Hasan Dağı’na bakıyorum. Bu da benim vatanımın dağı, ama benim dağımın yerini tutmuyor. Burada sarayda oturana kadar memleketimde çadır ev bile çok iyi gelir. Dut yemiş bülbül gibi hanım benim gözüme ben hanımın gözüne bakıyorum. Gerçekten beynimiz dondu. Depresyona girdim. Şimdi depresyon hapı kullanıyorum. Depremi yaşayalı ortalama 1 yıl oldu ama dün gibi. Hiç aklımızdan çıkmıyor” dedi.

‘EŞİMİN SÖZÜNÜ DİNLEMEDİĞİM İÇİN PİŞMANIM’

Daha önce eşi Emine Uzun’un Elbistan TOKİ’den daire almasını tavsiye ettiğini söyleyen Uzun, “O zaman 20-30 bin lira idi fiyatı. Ben TOKİ’den almak istememiştim.O dönemde alanlar da kira ödermiş gibi ev sahibi oldular. Deprem sonrası eşime yanıldığımı da söyledim. TOKİ’nin yaptırdığı evlerin hiç biri yıkılmadı.Elbistan merkezinde ise binin üzerinde ev yıkıldı. Eşimin sözünü dinlemediğime pişman oldum ama iş işten geçti. Eşimle birlikte memlekete gideceğimiz günü dört gözle bekliyoruz. Aksaray’da günlerimiz hastane ile ev arasında geçiyor”diye konuştu. Foto-Haber:Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası