banner
Gündem

Hoca Ahmet Yesevi Kitap Konağı hizmete açıldı

Aksaray Belediyesi tarafından yapılan Ahmet Yesevi Kitap Konağı hizmete açıldı. Kitap konağının açılışına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Milletvekilleri..

Hoca Ahmet Yesevi Kitap Konağı hizmete açıldı
banner

Aksaray Belediyesi tarafından yapılan Ahmet Yesevi Kitap Konağı hizmete açıldı. Kitap konağının açılışına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Milletvekilleri Cengiz Aydoğdu, Hüseyin Altınsoy ve Belediye Başkanı Evren Dinçer katıldı.

Açılışta konuşan Yılmaz; kitap konaklarının belediyelerin verdiği önemli bir hizmet olduğunu kaydetti. Yılmaz, “Bugün çok güzel bir hizmet olan ‘Hoca Ahmet Yesevi Kitap Konağını’ hizmete açtık. Bizler buraya gelmeden Somuncu Baba’yı ziyaret ettik. Somuncu Baba’nın kültürünü ve kadim hatıralarının davamı olan Ahmet Yesevi, toplumumuz için önemli bir değerdir. Ahmet Yesevi ismiyle güzel bir kitap konağını vatandaşların hizmetine sunan Evren Dinçer’e teşekkür ediyorum. Kitap konakları son yıllarda belediyelerimiz verdiği önemli hizmetlerden birisidir. Sadece Aksaray’da yurdun 81 ilinde belediye başkanlarımız internet ve sosyal medya aracılığı ile her türlü bilgiye kolay ulaşılabildiğimiz bu alanların dışında kitabın kokusunu aldığımız yerler oldu. Eskiden şehirlerde kütüphaneler vardı. Bunların sayısı 1-2 olur ve bunlara şehir kütüphanesi denirdi. Biz çocukluk yıllarımızda oralara gider, 1-2 saat durma fırsatı bulurduk. Şimdi ise çocuklarımız buraya geliyor. Burada onlara çeşitli hizmetlerde veriliyor. Ayrıca istedikleri kadar kalıp, ödünç kitaplarını da alıp eğitim faaliyetlerini sürdürüyorlar. AK Parti belediyeciliğinin insana dokunan ve insan odaklı hizmet yapma felsefesinin en güzel örneklerinden birisidir bu. Hizmetten bir adım öte gönüllere giriyoruz. Evren Dinçer’de gönüllere girmeyi başarmış. 2024 seçimlerine giderken böylesi güzel hizmetlerle, hizmet belediyeciliği gördüğüm için çok mutlu oldum” dedi.

VALİLİK OLARAK EĞİTİMİ ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Açılışta konuşan Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, “Direk halka dokunan hizmetler bizim için önemli. Türkiye gelişen büyük bir ülke. Atılım ve yatırımlarımız ise sürüyor. Açılışını yaptığımız kitap konağımızın ismi de çok harika. Bunların sayısı her geçen gün artıyor. Önemli olan bunların içini doldurmaktır. Kitap okuyan gençlerimizin ve vatandaşlarımızın sayını arttırmamız lazım. Özellikle Avrupa ülkelerinde kitap okuyan kişilerin bir hayli fazla olduğunu bizzat gözlemledim. Almanya’da metroya biniyorum herkes kitap okuyor. Her tarafta kitap okuyanları görüyorum. Ülkemizde ise herkes yanındaki ile sohbet ediyor.1994 yılından buyana ise okuma kültürümüz gelişiyor. Ankara’da 32 yıllık kamu görevlisiyim. Artık bizimde metro ile sosyal alanlarda gençlerimizde eskisi gibi uyumuyor ve kitap okuyor.Bizde valilik olarak okumaya çok önem veriyoruz” diye konuştu.

30 AĞUSTOS GÜNÜNE AHMET YESEVİ İSMİ ÇOK YAKIŞTI

Milletvekili Cengiz Aydoğdu ise konuşmasında 30 Ağustos gibi anlamlı bir güne Ahmet Yesevi isminin çok yakıştığını söyledi. Aydoğdu; “30 Ağustos bağımsızlığımızın bu coğrafyanın yurdumuz olduğunun tescilidir. Ahmet Yesevi ise Anadolu’yu bize vatan yapan silsilenin önündeki adamdır. Ahmet Yesevi, Somuncu Babanın piridir. Somuncu Baba dergâhındaki çilehane geleneğini başlatan kişiAhmet Yesevi’dir. Ahmet Yesevi 63 yaşına gelince haddi aştık ve bundan sonra yeryüzünde olamayız demiş. Hazreti Muhammed 63 yaşında vefat etti. Biz ondan daha fazla yaşamamız haddi aşmaktır deyip bütün ömrünü çilehanede geçirmiş. Daha sonra bütün Türk dervişleri Anadolu’da bu geleneği devam ettirmiştir. Kendi kendinizle kalmak çok önemlidir. Dünyanın bütün kültür ve felsefeleri bütün hepsinin özü 2 kelimedir. Kendini bil, kendini bilen rabbini bilir. Bunun anlamı da budur. Böyle bir kitap evine bu ismi veren belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

GELECEĞİMİZE YATIRIM YAPIYORUZ

Gençlere yatırımın geleceğe yatırım olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Evren Dinçer, “Aksaray Belediyesi olarak gençlerimize, eğitim ve öğretim camiasına katkı sunmak için gayret gösteriyoruz. Bu hizmetlerimiz geleceğe yatırım yaptığımız hizmetlerdir. Kitap konakları da bunun en güzel örneğidir. Daha öncesi aynı konsepte 2 tane kitap konağını hizmete açmıştık. Buda 3’üncüsü oldu. Toplamda ise belediyemize ait 5 tane kitap konağımız var. Burası tüm yaş gruplarına hizmet verecek. İçerisinde kitap okuma salonları, bireysel ve grup çalışma odaları ile araştırma yapacakları alanlarda var. Tüm mahallelerimiz bizim için önem arz ediyor. Cumhuriyet ve Yunus Emre Mahalleleri TOKİ konutlarının olduğu önemli bir bölge. Aksaray merkeze uzak olduğu için merkez ile aynı hizmeti buraya da veriyoruz. Kitap konağı, kadın aktivite merkezi, sosyal tesis, kapalı semt pazarı, park ve yeşil alanlarla bölge halkı için her ayrıntıyı düşünüyoruz. Bu manada bölgeye kazandırdığımız kitap konağımızın da şehrimize ve mahallelerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.     Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası