Gündem

Ihlara Vadisi bayramda ziyaretçilerini ağırladı

Aksaray’ın doğal güzellikleriyle dikkat çeken Ihlara Vadisi, Kurban Bayramı tatilinde Avrupalı ziyaretçi akınına uğradı. Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Ihlara Vadisi’nde Kurban Bayramı dolayısıyla yoğunluk yaşandığını söyledi. Avrupa..

Ihlara Vadisi bayramda ziyaretçilerini ağırladı
banner

Aksaray’ın doğal güzellikleriyle dikkat çeken Ihlara Vadisi, Kurban Bayramı tatilinde Avrupalı ziyaretçi akınına uğradı.

Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Ihlara Vadisi’nde Kurban Bayramı dolayısıyla yoğunluk yaşandığını söyledi.

Avrupa ülkeleri, Güney Amerika ile Uzakdoğu ülkelerinden gelen turistlerin ilgisinden memnun olduklarını kaydeden Doğan, “Dünya’da içerisinde insanoğlunun medeniyet değerleri ürettiği ve yaşadığı en büyük kanyon Ihlara Vadisi’dir. Vadi yer yer 150 ile 200 metre derinliğe ulaşıyor. Vadi tam anlamıyla 14 kilometre içerisinde menderesler çizerek çok güzel bir görüntü sunuyor” ifadelerini kullandı.

Dünyanın en büyük kanyonları arasındaki Ihlara Vadisi’nde, turistler, tarihi ve doğal güzelliklerin keyfini çıkarıyor. Kaya oyma mekanları, kiliseler ve bitki örtüsüyle her mevsim ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan 14 kilometre uzunluğundaki Ihlara Vadisi’ne 394 basamaklı merdivenle iniliyor. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan Ihlara Vadisi’nde yerli ve yabancı turistler, vadi önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Turistler kiliseleri ziyaret edip, Vadi içerisinde yürüyüş yaptı.

Her yıl Ihlara Vadisi’ni yarım milyonun üzerinde yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini söyleyen Doğan, “Şu an yılın ilk 6 ayında ziyaretçi sayısı 250 bine ulaştı. İkinci altı ayda daha fazla yerli ve yabancı misafir bekliyoruz.  Geleceğe dönük hedefimiz ise 1 milyon. Buraya gelen misafirlerimiz doğa, tarih ve kültür ile baş başa kalıyor. Misafirlerimize başta yürüyüşü tavsiye ediyoruz. 394 basamaklı merdivenleri inen gruplar vadinin içinde yürüyüş yollarının düzenlenmesi ile beraber vadide ki kiliselere rahat bir şekilde giriş yapabiliyorlar. Vadi tabanındaki Melendiz Çayı’nın sesiyle beraber 7 ve 14 kilometrelik etapları yürüyen gruplarımız var” dedi.

‘CENNET VATANIMIZI

GEZMEK İSTEDİK’

Almanya’dan gelen gurbetçi Gökhan Eroğlu: “İzne gelmişken cennet vatanımızın güzelliklerini gezmek istedik. Ihlara Vadisi’nin mükemmel bir coğrafi yer olduğu gördük. Burada güler yüzle karşılandık. Bir günümüzü doya doya geçirdik” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL