banner
Özel

Ihlara’da yeni yıl yoğunluğu

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 10 ören yeri arasında bulunan, tarihi ve doğal güzelliklerin buluştuğu Ihlara Vadisinde yeni yıla geçişte turizm yoğunluğu yaşanıyor. Kaya oyma mekanları, kiliseleri ve bitki örtüsü..

Ihlara’da yeni yıl yoğunluğu
banner

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 10 ören yeri arasında bulunan, tarihi ve doğal güzelliklerin buluştuğu Ihlara Vadisinde yeni yıla geçişte turizm yoğunluğu yaşanıyor.

Kaya oyma mekanları, kiliseleri ve bitki örtüsü ile her mevsim ziyaretçi çeken vadide güneşli havada ziyaretçiler yürüyüş yapıp doğanın tadını çıkarıyor. Kapadokya, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesindeki Ihlara Vadisi ile başlıyor. Bu nedenle de özellikle Kapadokya bölgesine gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler, Ihlara Vadisi’ne de mutlaka uğruyor.2023 yılında vadi 650 bine yakın ziyaretçi ağırlarken Belediye Başkanı Evren Dinçer, Ihlara Vadisi cam teras projesinin yeni yılda tamamlanması ile turistlere manzarayı, kiliseleri ve tarihi mekanları yukardan görme imkânı sunacak.

‘KAPODOKYA BÖLGESİNİN OTELLERİ TAMAMI İLE DOLDU’

Tur Rehberi Refik Tokmak, “Yılbaşı dolayısı ile bir yoğunluğumuz var. Ülkemizin birçok yerinden ve benim grubumda Fransız, İtalyan, İspanyol ile Ruslar’da gelmeye başladı. Gerçekten bu mevsimde ilk kez böyle bir hava ile karşılaştık. Her yıl tabi hava şartları değişiyor. Yılbaşında Ihlara Vadisi karlı olurdu ve soğuk girerdik. Hava 11-12 derece ve güneşli. Gerçekten bayağı sıcak bir hava hakim. Kapadokya bölgesindeki otellerin tamamı doldu. Yılbaşı bölgemizde dolu dolu ve eğlenceli geçiyor” dedi.

HAVANIN GÜNEŞLİ OLMASI, BÖLGEYİ HAREKETLENDİRDİ

Tur Rehberi Gökhan Dinç ise, “Bölgemizde yılbaşı nedeniyle ziyaretçilerimizde bir artış var. Ihlara Vadisini yabancı ve yerli misafirlerimiz çok enteresan buluyorlar. Çünkü burası bir volkanik oluşum sonrası oluşmuş bir yapı. Buraya gelirken Hasan Dağı’nın eteklerinde kar yağışı ile oluşan görsellik misafirlerimizi mest ediyor. Vadide ağırlıklı olarak yeşilin içinde Melendiz Çayı kenarında yürüyüş sonrası dinlenmeyi tercih ediyorlar. Havanın da güneşli olması sebebi ile bu yıl kış ziyaretleri yoğun. Güneşin doğuşu ve bölgemizde balon uçuşlarıyla güne başlıyoruz. Daha sonra otelde kısa bir mola sonrası saat 9.30 gibi Ihlara turumuz başlıyor. Gün sonu ise tekrar otele gidip Türk geceleri ile Türk hamamı sefası yapıyoruz. Bölgemizde misafirlerimizin 24 saati dolu dolu geçiyor” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan Altuntaş

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası