Gündem

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSTLUK İLMEKLER KADAR GÜÇLÜ

 OSMANLI’NIN HOLLANDA’YA HEDİYE ETTİĞİ 118 YILLIK HEREKE HALISI AKSARAY’DA RESTORE EDİLMEYE BAŞLADI ALPSLAN,“HEREKE HALISI RESTORE EDİLDİKTEN SONRA TARİHE TANIKLIK ETMEYE DEVAM EDECEK” İki ülkenin dostluk sembolü Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası..

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSTLUK İLMEKLER KADAR GÜÇLÜ
banner

 OSMANLI’NIN HOLLANDA’YA HEDİYE ETTİĞİ 118 YILLIK HEREKE HALISI AKSARAY’DA RESTORE EDİLMEYE BAŞLADI

ALPSLAN,“HEREKE HALISI RESTORE EDİLDİKTEN SONRA TARİHE TANIKLIK ETMEYE DEVAM EDECEK”

İki ülkenin dostluk sembolü

Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı olarak hizmet veren Barış Sarayı’na 1905 yılında Osmanlı Devleti Sultan II. Abdülhamid’in fermanı üzerine hediye edilen yaklaşık 162 metrekarelik Hereke halısı Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde restore edilecek.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, restorasyon çalışmalarını yerinde incelemek ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Aksaray’a geldi.

 

1905 yılında Barış Sarayı yapılırken saray yapımına 40’tan fazla ülkenin katkı sunduğunu, Osmanlı Devleti’nin de Sultan II. Abdülhamid döneminde 162 metrekare uzunluğundaki Hereke halısını hediye ettiğini söyleyen Alpaslan, “Bu halı ülkemizin, Türkiye’nin kültürel öğeleri ile bezenmiş, ilmek ilmek dokunmuş çok özel bir halı olarak zamanında yapılarak gönderilmişti. Hereke halısı restorasyon sürecinde yapıldığı yıldaki teknik özelliklerine göre her bir ilmeği yenilenerek tekrar evine gönderilecektir. Hereke halısı 100 yılı aşkın süredir Barış Sarayında Japon Salonu’nda tarihe tanıklık etmekteydi. Tabi bir yıl sonra restore edilip tekrar evine döndüğünde yine tarihe tanıklık etmeye devam edecek. Bu eşsiz halı Türkiye’nin kültürel zenginliğini yansıtan önemli örneklerden bir tanesidir. Dolayısıyla restorasyonunun ülkemizde yapılması son derece önemlidir. Bu 400 yılı aşan Türkiye-Hollanda ilişkilerinin de somut bir göstergesidir” dedi.

UZMAN EKİPLER GELENEKSEL TEKNİKLER KULLANARAK RESTORE EDECEK

Halı restorasyonunun uzman ekip ve geleneksel teknikler kullanılarak gerçekleştirileceğini ifade eden Alpaslan, “Her aşamada halının orijinal dokusu ve estetiğini korumak için büyük bir hassasiyet gösterilecektir. Bu proje sadece halının restore edilmesinden öte kültürel bir miras kurmayı da temsil etmektedir. Hollanda ile aramızda 400 yılı aşan diplomatik ilişkilerin daha çok güçlenmesini dileyerek hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘HEREKE HALISI İKİ ÜLKE ARASINDAKİ GÜÇLÜ BAĞLARIN BİR SEMBOLÜDÜR’

Halının hikayesinin Türkiye ve Hollanda arasında ki güçlü bağların bir sembolü olduğunu aktaran Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands, “Hereke halısı dünyanın en kaliteli halısıdır. Aramızda ki dostluğun halıda ki ilmekler kadar güçlü olduğunu söylemek istiyorum. Aramızda ki dostluk çok eskilere dayanıyor. Seneye 100. yıl dostluk anlaşmamızın kutlamasını yapacağız. Diplomatik ilişkiler 400 yıl kadar geriye gidiyor. Hereke halısı iki ülke arasında çok güçlü bir tarihi eserdir. Herkes Türkiye’de ki laleleri bilir. Lale Hollanda’da uluslararası bir semboldür. Laleyi Hollanda’ya getirenler de sizlersiniz. Ayrıca birçok insan bilmez 500 sene önce Hollanda’nın bağımsızlığını kazanabilmesi için Türkiye çok yardımda bulundu. Kültürel bağlantılarımızın gelişmesi için sizlerle ve bakanlıklarla ilişkiler içerisindeyiz. Türkiye’ye gelen turist sayısının arttığını görüyoruz. Bende kendi ailemi yaz ayında vakit geçirmek için getirmiştim. Büyük ustalar tarafından bu halı restore edildikten ve döndükten sonra iki ülkenin dostluğunun sembolü olmaya devam edecektir” dedi. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası