banner
Siyaset

‘İlaç sıkıntısı acil çözülmeli’

CHP İl Başkanı Hacı Ali Keleş, eczanelerdeki ilaç sıkıntısı hakkında açıklamalarda bulundu. Hasta ve hasta yakınlarının ilaç bulamadıkları için çaresiz kaldıklarını belirten Keleş;  “Konu ile ilgili bazı eczane ve Aksaray..

‘İlaç sıkıntısı acil çözülmeli’
banner

CHP İl Başkanı Hacı Ali Keleş, eczanelerdeki ilaç sıkıntısı hakkında açıklamalarda bulundu. Hasta ve hasta yakınlarının ilaç bulamadıkları için çaresiz kaldıklarını belirten Keleş;  “Konu ile ilgili bazı eczane ve Aksaray Eczacılar Odası ile yaptığımız görüşmelerde, eczanelerde bulunması gereken her 10 ilaçtan 3 tanesinin raflarda olmadığı, talep edilen ilaçların yüzde 10’unun karşılanabildiği öğrenilmiştir. Raflarda hiç olmayan ilaç sayısı 400’ün üzerindedir’’ dedi.

Muayene olmanın da sıkıntılı olduğunu belirten Keleş, “Hastalarımız ancak 1,5-2 ayda hastane randevusu alabilmektedir. Üstüne üstlük tedavi için gerekli ilaçlar olmayınca hasta ve hasta yakınları ile bu konuda hiçbir kusuru olmayan eczacılarımız arasında sürekli bir gerginlik yaşanmaktadır. Eczacılarımız hastaya yardımcı olmak ve ilaç talebini karşılamak amacıyla sürekli ecza depoları ve diğer eczaneleri aramaktadır. Aksaray’da her gün 4 tane eczane nöbetçi olmaktadır. Bir eczaneye gelen reçete sayısı 500-700 arasındadır. Bu reçete sahiplerinin 200-300 tanesi tüm nöbetçi eczaneleri gezmelerine rağmen ilaçlarını alamamaktadır” diye konuştu.

İlaç yokluğunun sebebine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Keleş, şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığı her yıl ilaçları fiyatlandırırken sabit bir Euro kuru belirliyor ve ilaçların fiyatı, bu sabit kur üzerinden hesaplanıyor. Bu yıl zamlarla birlikte ilaçta Euro kuru önce 7,86 TL’ ye sonra 10,76 TL’ ye yükseltiliyor. Oysa günümüzde Euro kuru 20,30 TL civarında bulunuyor. Belirlenen sabit kur ve gerçek kur arasındaki makas iki katına yaklaşmış durumda. Makas açıldıkça ilaç tedariki de zorlaşıyor. Türkiye, bu fiyatlama sistemi ile ilaç firmalarının en son ilaç satmak isteyecekleri ülke konumuna geliyor. Sağlık Bakanlığı aralık ayında yaptığı açıklama ile bu konunun çözümü ile ilgili adımlar atılacağını açıklamasına rağmen bugüne kadar herhangi bir adım atılmamıştır. Hem hastalarımız hem de eczacılarımız mağdur olmaya, ilaç yokluğu nedeniyle gerginlik yaşamaya devam etmektedir. İlaçta fiyat politikasının acilen yeniden değerlendirilmesi gereklidir. Çünkü hastalarımızın canı da eczacılarımızın huzuru da paradan çok daha önemlidir”. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası