Özel

Işıldar, ‘Ramazan mağfiret ayıdır’

‘11 Ayın Sultanı’ olarak nitelendirilen Ramazan ayının öneminden ve İslam âlemindeki yerinden bahseden Aksaray İl Müftüsü Veysel Işıldar, gazeteniz Egemen’e açıklamalarda bulundu. Müslümanların mübarek bir ay olarak kabul ettiği Ramazan..

Işıldar, ‘Ramazan mağfiret ayıdır’
banner

‘11 Ayın Sultanı’ olarak nitelendirilen Ramazan ayının öneminden ve İslam âlemindeki yerinden bahseden Aksaray İl Müftüsü Veysel Işıldar, gazeteniz Egemen’e açıklamalarda bulundu.

Müslümanların mübarek bir ay olarak kabul ettiği Ramazan ayının önemine değinen Işıldar, “Ramazan ayı ‘11 Ayın Sultanı’ olarak ifade edilen mübarek bir aydır. Kuranı Kerim’de Ramazan ayından şöyle bahsediyor: İnsanlık için hidayet rehberi olan doğruyu yanlıştan ayırmamıza yardımcı olan Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında indirilmiştir. Deniyor ki kim bu aya erişirse oruç tutsun. Bununla beraber Ramazan ayında Kadir gecesi olması ve Kadir gecesinin ismi ile ilgili ayet olması Ramazan ayının önemini ortaya koyuyor. Ayeti kerimede Kadir Gecesi’nde Kur’an-ı Kerim’in toptan indirildiği ifade ediliyor. Kadir gecesi ise bin aydan daha hayırlı bir gece olarak bildiriliyor. Yani öyle bir gece ki, gecelerle mukayese edilmiyor, aylar ile kıyas ediliyor. Cenabı Hak, bin ayı bir tarafa koyacaksınız, Kadir Gecesi’ni bir tarafa koyacaksınız diyor. İşte Kadir Gecesi bu kadar hayırlı bir gecedir. Bizim için böylesine kıymetli ve önemli olan bir gecenin yine Ramazan ayı içerisinde olması Ramazan’ı ayriyeten kıymetli yapıyor” şeklinde konuştu.

‘YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜ BU AYDA YAYGINLAŞIYOR’

Ramazan’ı değerli yapan diğer özelliklerinden bahseden müftü Işıldar “Bu ayda oruç tutulması, bolca kuran okunması, infak, zekat, fitre gibi ibadetlerin özellikle bu ayda daha çok yapılıyor olması bu ayı daha da değerli hale getiriyor. Ayrıca yardımlaşma kültürünün bu ayda yaygınlaşıyor olması yine bu ayı bizler için kıymetli kılıyor” dedi.

‘ORUÇ NEFSİ TERBİYE EDER’

Ramazan’da tutulan orucun insanı terbiye ettiğini belirten Işıldar, şöyle konuştu: “Zekatların Ramazan ayında verilmesinin alışkanlık haline getirilmesinin sebebi bu ayda yapılan ibadetlerin diğer aylarda yapılan ibadetlere göre çok daha fazla sevap kazandırıyor olmasıdır. Ayrıca Ramazan mağfiret ayıdır. Allah’ın kullarını bağışladığı bir aydır. Normalde biz ibadetlerimizi bedenle yaparız. Fakat Ramazan’da hem bedenle hem de maddi anlamda ibadet yapıyoruz. Dolayısıyla birden fazla ibadet yaptığımız bir zaman dilimi bir araya gelmiş oluyor. İşte bu şekilde pek çok ibadeti yapabildiğimiz ve bu ibadetlerden bolca sevap kazandığımız Ramazan ayı bizler için oldukça kıymetlidir. Birtakım günleri birtakım günlerden daha kıymetli kılan Allah’tır. Ramazan ayı Allah tarafından bize kıymetli bir ay olarak verilmiştir. Ramazan bizim için hem yardımlaşma hem ikram etme hem de ibadetleri bolca yapabilme fırsatı kazandığımız, nefsimizi her yönden terbiye etmeye çalıştığımız bir aydır. Oruç hattı zâtında bir eğitimdir. Oruç tutmak suretiyle empati kurabiliyoruz, açlığın ne demek olduğunu anlamış oluyoruz. Belli bir süre yeme içme yasak olduğu için sabrı öğrenmiş oluyorsunuz. Tahammülü dayanıklılığı idrak etmiş olursunuz. Ayrıca başkalarına yardım etmenin hazzını yaşamış oluyorsunuz. Kısaca olgunlaşıyorsunuz.”

‘RUH İBADETLE DİNGİNLEŞİR’

İbadetlerin ruhu dinginleştirdiğini dile getiren Işıldar, “Ruhumuz ibadetlerle dinlenmiş dinginleşmiş olur. Zaten ibadetlerin aslına baktığımız zaman hepsinin amacı ruhu kötülüklerden arındırmak ve dinginleştirmektir. Bu ayda sabah namazıyla birlikte ibadete başlamak; kuran okumak, tespih çekmek, Allah’ı zikretmek onun Esmaül Hüsnâsını okumak, namazları vakitlerinde kılmak, tefekkür etmek, oruç ibadetini yerine getirmek, teravih namazını kılabilmek, gücünüz yetiyorsa zekat verebilmek, yetmiyorsa fıtır sadakası verebilmek… Bu ibadetlerin hepsini yapabileceğimiz ve gönülden yaptığımızda gönlümüze huzur verebilecek bir aydır Ramazan” diye konuştu. Foto-Haber: Sümeyye ÇALIŞKAN

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası