banner
Gündem

İŞKUR’dan kendi işini kurmak isteyenlere hibe desteği

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Mahmut Akkuş, kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü girişimcilere 150 bin TL’ye kadar hibe desteği verildiğini söyledi. Akkuş, kendi işini..

İŞKUR’dan kendi işini kurmak isteyenlere hibe desteği
banner

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Mahmut Akkuş, kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü girişimcilere 150 bin TL’ye kadar hibe desteği verildiğini söyledi. Akkuş, kendi işini kurmak isteyen engelli girişimcilerin tarım ve hayvancılık sektöründeki projeleri için 110 bin TL, diğer sektörlere ait projeler için ise 150 bin TL kuruluş işlemleri desteği, işletme gideri desteği ve kuruluş desteği şeklinde hibe desteği verileceğini kaydetti.

Akkuş, aynı şekilde kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülere de tarım ve hayvancılık sektörü projeleri için 90 bin TL, diğer sektörlere ait projeler için ise 110 bin TL destek verileceğini belirtti.

Dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlü statüsündeki girişimci vatandaşlara yönelik kendi işini kurma desteği başvurularının alınmaya başladığını ifade eden Akkuş, “Bu doğrultuda engelli ve eski hükümlü statüsündeki girişimci vatandaşlarımıza 150bin TL’ye kadar, hibe desteği sağlanabilecek. Proje başvuruları 9 Haziran 2023 tarihine kadar devam edecek. Kuruluş işlemleri desteği: işyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 10 bin TL,  işletme gideri desteği: sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 30 bin TL. (tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde kira desteği sağlanmadığından en fazla 15 bin TL.)  Demirbaş desteği: tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili demirbaş maliyetleri için vergiler dâhil en fazla 90 bin TL. Diğer sektörlere ait projelerde sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dâhil en fazla 110 bin TL destek verilecektir. Engelli hibe desteği başvuruları, 9 Haziran’a kadar e-Devlet üzerinden çevrimiçi olarak yapılacaktır. Aksaray İŞKUR tarafından yapılacak kontrollerde bilgi ve belge eksikliği olan projeler sistem üzerinden iade edilecektir. İade edilen projeler eksik bilgi ve belgelerin tamamlanması şartıyla sistem üzerinden 3 Temmuz 2023 tarihine kadar tekrar gönderilebilecektir. Bu tarihten sonra eksikliklerin hiçbir şekilde tamamlanması mümkün değildir. İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir. Eski hükümlülere yönelik hibe desteğinde, eski hükümlü girişimciler projelerini Adalet Bakanlığının ilgili birimleri (denetimli serbestlik müdürlükleri, koruma kurulları gibi) aracılığı ile https://www.iskur.gov.tr/duyurular/2023-2-donemine-iliskin-proje-basvurulari-basladi/ internet adresinde yer alan “Proje Başvuru Rehberi” nde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde hazırlamaları ve yine ilgili birimler aracılığı ile Aksaray İŞKUR’a iletmesi gereklidir. Eski hükümlünün doğrudan kendisinin yapacağı başvurular dikkate alınmaz ve proje sahibine iade edilir” dedi. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası