Özel

Kabaklar sanat eserine dönüşüyor

Aksaray’da Gençlik Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Dağılgan Spor Tesisleri’ndeki hizmet binasında açılan ‘Su Kabağı İşleme’ kursuna ev hanımları ile emekliler yoğun ilgi gösteriyor. Halk Eğitim Merkezinde Kurs eğitmeni olan Fatih..

Kabaklar sanat  eserine dönüşüyor
banner

Aksaray’da Gençlik Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Dağılgan Spor Tesisleri’ndeki hizmet binasında açılan ‘Su Kabağı İşleme’ kursuna ev hanımları ile emekliler yoğun ilgi gösteriyor.

Halk Eğitim Merkezinde Kurs eğitmeni olan Fatih Coşkun, ilginin kendilerini son derece memnun ettiğini ifade etti. Kurstaki faaliyetlerle ilgili bilgiler veren Coşkun, “Yetiştirdiğim su kabaklarını burada kursiyerlere işleterek onlara hem meslek, hem de ekonomik katkı sağlamak amacıyla yol gösteriyorum. Burada her yaş gurubundan kursiyerlerimiz su kabağını işleyerek boş zamanlarını verimli şekilde değerlendiriyor. Kadınlar, el emeği göz nuru ürünleri satarak para da kazanıyorlar. Burada güzel vakit geçiriyoruz. Hanımlar evde oturmak yerine buraya gelip meslek öğrenebilirler. Kabaktan yapılan ürünler süs eşyası olarak şehrimizde ilgi görüyor” dedi.

Kursta geçirdiği zaman ve kursun katkıları hakkında konuşan Fatma Batur, “Kursumuz gerçekten çok keyifli. Burada zaman nasıl geçiyor bilemiyorsunuz. Burada kabakları özenle işliyoruz. Yeni başlamama rağmen 2 günde bir kabağı bitirdim. Bitirince inanın tüm yorgunluğum gitti. Gayet güzel bir hobi oldu benim için. Bu sanatı ilerletip, hem evimde dekoratif amaçlı kullanacağım, hem de yakınlarıma hediye edeceğim. Kabaklar enerji veriyor ve inanan insanın tüm stresine alıyor” diye konuştu.

63 yaşındaki Sait Geçgel ise, “Kursa 1 aydır düzenli geliyorum. Bir ayda bir hayli yol aldım. Fatih hocamdan öğrendiklerimi uygulamanın mutluğunun yaşıyorum. Evde canım sıkılıyordu bu kursa gelince inanın moral buldum. Kabakların kendisi hafif ama işlemesi santim sanım yaptığınız için çok ağır. İşe başlayıp bitirince ise insan çok keyf alıyor. Kursumuzda çok iyi bir ortamımız var” diye konuştu.

Ayşe Şahin , “Ben kursa yeni başladım ve kısa sürede güzel işler çıkarmaya başladım. Arkadaşımın tavsiyesi ile kursa gelmiştim ve çok memnunum. Burada bir aile ortamı var. Gece lambaları ile dekoratif ürünler kendimiz el emeği göz nuru ile yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası