Köşe yazıları

KABIZLIK DEYİP GEÇMEYİN

Günümüz de KABIZLIK en büyük sağlık sorunlarından biridir. Ancak çoğu kişi farkında bile DEĞİLDİRLER. 3-4 günde bir tuvalete gitmeyi normal kabul etmektedirler. Halbuki her gün düzenli bir kere tuvalete gitmek..

KABIZLIK DEYİP GEÇMEYİN
banner

Günümüz de KABIZLIK en büyük sağlık sorunlarından biridir. Ancak çoğu kişi farkında bile DEĞİLDİRLER. 3-4 günde bir tuvalete gitmeyi normal kabul etmektedirler.

Halbuki her gün düzenli bir kere tuvalete gitmek gerek.

Dışkılama yolu ile bağırsaktan atılması gereken ve vücut için zararlı olan atıkların veya dışkı uzun süre bağırsakta kalır ise bağırsak mikro canlılarının metabolik faaliyeti sonucu zararlı toksik gazlar oluşur. Bağırsaktan organlara dokulara geçerek hastalığa sebep olurlar.  Kabızlık sürdükçe; toksik gazlar, bu şekilde vücudu istila eder ve Hastalıklar artarak devam eder.

Tıbbın Babası HİPOKRAT’IN şu sözlerinde ifade bulmaktadır. ‘BAĞIRSAK.  SAĞLIKLI İSE BÜTÜN ORGANLAR SAĞLIKLIDIR’. Buradan da anlaşılan çoğu hastalılığın temelinde kabızlık yatmaktadır.

KABIZLIĞIN SEBEBİ:

Bağırsak florasının bozulması: Bağırsak kanalı içinde özellikle kalın bağırsakta mikro canlılar vardır buna bağırsak florası denir. Çocuk; annenin doğum kanalından geçerken florayı alarak kendi florasını oluşmaya başlar. Süt çocukluğu çağında flora tamamen oluşur. Floranın görevi; besinlerin bağırsakta parçalanarak emilmesine, bazı vitaminlerin yapılmasına, yediğimiz gıdalardan maksimum yararlanmamıza, atılması gereken atıkların vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur.

BAĞIRSAK FLORASINI BOZAN NEDENLER?

1) Hazır gıdalar (bu gıdalarda gıda koruyucular, boyalar, tat veren maddeler vardır)

2) Şekerli gıdalar ( çoğunluğu rafine edilmiştir daha ziyade bağırsak zararlı bakterilerini besler ve florayı zararlılar tarafına çevirir )

3) Fazla  et yiyenlerde( sebze den fakir diyet)

4) Gelişi güzel ilaç kullanmak.

5) Diş dolguları

6) Vücuda herhangi bir sebeple alınan ağır metaller

KABIZLIĞI TARİF EDECEK OLURSAK;  

Kabızlık: iki veya üç gün boyunca defekasyon yapılamaması. Bundan dolayı tuvalette uzun sure oturmaları dışkının sert katılaşmış halde dışarı çıkması seklinde ifade edilebilir. Bugün için toplumumuzun yaklaşık  yüzde 70inin kabızlık sorunu vardır. Kabızlık sorununu hafife almayınız belki de hastalığımızın altında yatan sebep odur. Hekimlerin babası sayılan HİPOKRAT’ın dediği “Eğer bağırsağın hasta ise vücudun geri kalanı da hastadır. ” Bu söz o zaman geçerli idi şimdi de geçerli gelecekte de geçerli olacaktır.

Eğer kabızlık varsa bağırsağın geçirgenliği artar emilim aksar yani emilmesi gereken mikro besinler bağırsaktan kana geçtiği gibi geçmemesi gereken toksinlerde emilir ve devamlı bir hal alır.

Karaciğerin  görevi  toksinleri bir şekilde yok etmektir ancak kapasiteyi aştığı, yorulduğu zaman işe yaramaz yabancı toksik maddeler  vücuda dağılır, hangi organ hassas  veya hangi organı etkiledi ise o organın fonksiyonunu bozar yani hastalık oluşur.

NEDEN BAĞIRSAĞIN GEÇİRGENLİĞİ ARTAR? 

Emilimin normal olmasını sağlayan bağırsakta ki bakterilerdir yani barsak florasıdır. Barsak florasında yararlı ve zararlı bakterilerin bir oranı vardır bu oran zararlı bakterilerin lehine bozulursa bağırsağın  görevleri de  bozulur

Bağırsağın görevlerinden biri olan emilim bozulur. Bağırsakta ki zararlı bakteriler bağırsağın içindeki gıdalarla beslenir yani besinlerimizde ortak olur. Metabolik  atıklarını bağırsağa bırakır bu da bağırsağın geçirgenliğini artırır bir taraftan toksik maddeler bağırsak kaslarını felç ederek dışkının dışarıya atılmasını zorlaştırır. Yani kabızlık oluşur. Bu olay günlerce aylarca devam ederek fasit(dönüşü olmayan) bir çember oluşturur. Bir taraftan vücuda yetersiz alınan gıdaya bağlı hastalıklar oluşur diğer taraftan toksik maddelerin vücudu veya herhangi bir organı rahatsız etti ise ona bağlı hastalık oluşur.

KABIZLIK DEYİP GEÇMEYİN

KABİZ OLANLARDA GÖRÜLEBİLECEK HASTALIKLAR: Yorgunluk, Halsizlik, Terleme, Üşüme, Konsantrasyon Kaybı, Deri Hastalıklar: (Egzama, Ürtiker, Cilt Döküntüleri, Kaşıntı), Kalp Hastalıkları: (Aritmi, Taşikardi, Hipertansiyon), Ruhsal Hastalıklar: (Şizofren, Epilepsi, Panikatak, Depresyon),  Solunum Yolu Hastalıkları: ( Sinüzit, Astım , Üsye) Kafa Hastalıkları: (Baş ağrısı,Migren,Boyun ağrıları Sırt ve bel ağrıları) vs. çok hastalık kabızlığa neden olabilir.

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası