banner
Özel

Kadın girişimci Figen, işlerini büyütüp, köyündeki 20 kadına işveren oldu

Aksaray’da yaşayan 3 çocuk annesi Figen Yörük (39) 12 yıl önce eşinin deştiğiyle 5 dekar alanda başladığı çilek üretimi 50 dekara kadar çıkardı. Güzelyurt İlçesi 208 nüfuslu Alanyurt köyünde Figen..

Kadın girişimci Figen, işlerini büyütüp, köyündeki 20 kadına işveren oldu
banner

Aksaray’da yaşayan 3 çocuk annesi Figen Yörük (39) 12 yıl önce eşinin deştiğiyle 5 dekar alanda başladığı çilek üretimi 50 dekara kadar çıkardı. Güzelyurt İlçesi 208 nüfuslu Alanyurt köyünde Figen Yörük, 12 yıl önce çilek üretimine Tarım Orman İl Müdürlüğü ile eşi Çetin Yörük’ün desteğiyle çilek üretimine başladı. İşlerini büyütüp açtığı çilek kafede çilek kurusunu, reçeli, pestili, pekmezi ve çilek özünü açtığı kafede 20 kadına üretimini sürdürüyor.
Çilek üretimini severek yaptığını belirten Figen Yörük ,”İlk 5 dekar ile üretime başladım. Talep yoğun olunca bizde mecburen tarlaları çoğalttık.4 farklı tarlada 40 dekar kadar çıktık. 5’inci tarlamızda ektik. Ağustos ayında oradan meyve alacağız. Türkiye’nin birçok ilinden gelip çilek alan var. Organik tarım yapıyoruz. İl Tarım Orman Müdürlüğü de bizi destekliyor. Yeni tarlamızı onların desteğiyle ektik. Mayıs ayında hasadımız başlar, kasım ortasına kadar üretimimiz sürüyor. İşler yoğun olduğu için çilek kafede açtım. Köyümüzdeki kadınlar hem kafede hem de çilek tarlalarında çalışıyor. Kadınlar bizden bizde kadınlardan memnunuz.”
‘ÜRETİM YAPARKEN EN BÜYÜK DESTEKÇİM EŞİM OLDU ‘
Kapadokya bölgesi yolu üzerinde olduğumuz için Ihlara Vadisine gelen yerli ve yabancı turistler mutlaka işletmemize uğradığını belirten Yörük ,”Rakım ve organik ürettiğimiz için çileklerimizde çok lezzetli. Sabah mesaimiz 08.00 başlıyor. Birçok müşterimiz hazır almak yerine tarladan çileğini kendisi de toplayabiliyor. Bu işleri yaparken en büyük destekçim eşim Çetin Yörük, bir işi başarmak ve üretmek için arkanda eşinin desteği olması lazım. Eşimde benden desteğini hiç esirgemedi. Herkes beni tanıyor ama eşimin de burada çok emeği var. Burada sadece çilek üretip satmıyoruz. Çileğin kurusunu, reçelini, pestili ve bu yıl çilek pekmezi denedim ve çok güzel oldu. Bunun yanında çilek özü de çıkarmaya başladık. Yüz kilo çilekten 10 kilo çıkıyor. Çok zahmetli 8 -9 saat odun ateşinde kaynatıyoruz. Tezgâhımızda çilek özünü yerli ve yabancı misafirlerimiz çok beğendi.”
‘KADINLAR ÜRETSİN, TARIM ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ YARDIMCI OLUYOR ‘
2 kızım üniversite okuyor, onlarında eğitime ben destek olduğunu belirtin Yörük ,”Çilek üretmek isteyen kadınlarda yardımcı olurum. Kadınlarımız üretsin. Evde oturup kocalarının parasını yemesin. Zaten İl Tarım Orman Müdürlüğü de özellikle kadınsan bir şeyler ürütmek istiyorsan yardımcı oluyorlar. Beni çok desteklediler. Hala daha destekliyorlar. Yeni sera verendiler. Oraya tünel sistemi yapmayı düşünüyoruz. Hasat bitiği dönemde de bizim burada çilek üretimi devam etsin. Şu anda Adana, Mersin, Antalya bölgesinde çilek bitti. Bizim hasadımız başladı. Kasım ortasına kadar devem eden hasadımızı tünel sistemine geçebilirsek 1-2 ay daha çilek üretimiz sürecek. Organik serada bahçe çileği yiyebileceğiz.Foto-Haber :Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası