Gündem

Kadro bekleyen memurlardan basın açıklaması

Birlik Haber-Sen, 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla Aksaray Şubesi PTT Başmüdürlük Binası önünde kamu çalışanlarının sıkıntılarını kamuoyuna duyurdu. Birlik Haber-Sen Sendikası, PTT’de görev alan İdari Hizmet Sözleşme..

Kadro bekleyen memurlardan basın açıklaması
banner

Birlik Haber-Sen, 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla Aksaray Şubesi PTT Başmüdürlük Binası önünde kamu çalışanlarının sıkıntılarını kamuoyuna duyurdu. Birlik Haber-Sen Sendikası, PTT’de görev alan İdari Hizmet Sözleşme (İHS)’li, TRT görev alan Özel Hukuk Hükümlerine Tabii (ÖHT) personellerin kadroya alınması için Türkiye genelinde topladıkları imzayı Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderdi. Aksaray Birlik Haber-Sen temsilcisi Murat Us, PTT binası önünde basın açıklamasında bulundu.  Us; “PTT’de görev yapan İHS’li ve TRT’de görev yapan ÖHT’li personellerin kadroya alınması için başlattığımız imza kampanyası sonucunda, ülkemizin her bir köşesinden topladığımız 100 bini aşkın, ilimizde de topladığımız bin 600 imzayı, bugün kadro bekleyen arkadaşlarımızla birlikte Türkiye genelinde eş zamanlı olarak, PTT Başmüdürlük iş yerimizden PTT Kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderiyoruz. Bu amaçla da burada toplandık” dedi.

Kamuda sözleşmeli olarak çalışmakta olan personellerin kadroya alınması hususunda uzun zamandır mücadele edildiğini ifade eden Us, “Aynı iş yerinde aynı işi yaptıkları halde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabii personel ile aralarında Temel ücretleri, İş güvenceleri, Sosyal Güvenlik hakları, Görevde yükselme ve unvan değişikliği şartları bakımından farklar bulunmakta bu durum iş barışını, kurumsal aidiyeti zedelemektedir. Yine TRT’de Özel Hukuk Hükümlerine tabi Sözleşmeli personeller de mevcut TRT personeli ile aynı işi yapmalarına karşın başta iş güvencesi olmak üzere mali ve özlük hakları konusunda birçok problemler yaşamaktadırlar. Bu minvalde ücret farklılıklarının giderilmesi, iş güvencesinin sağlanması başta olmak üzere aradaki farklılıkların ortadan kaldırılarak iş barışının tesis edilmesi için öncelikli talebimiz bu personellerinde PTT ve TRT’ de ki diğer personeller gibi 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabii olarak çalışma hakkı elde edebilmeleri için gerekli düzenlenmenin yapılması gerekmektedir. Konuyla ilgili PTT ve TRT yetkilileri, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikalar Kurulu, Twitter etkinlikleri ve son olarak da Cumhurbaşkanımıza konu arz edilmiş konunun teknik boyutu ile yapılacaklar en üst perdeden sendikamızca ifade edilmiştir. Her ne kadar PTT Kamu İktisadi Teşebbüsü kapsamında olmasa da üstendikleri misyon ve ürettikleri hizmet boyutuyla kamunun en önemli kurumları arasında yer almaktadır. Bu nedenle gerek PTT’de ki İdari Hizmet Sözleşmeli gerek ise TRT’deki Özel Hukuk hükümlerine Tabii Sözleşmeli personellerin başta kendileri, eşleri, anneleri, babaları, akrabaları, komşuları ve vatandaşlarımızın imzaladığı 100 bini aşkın imzada da talep ettikleri üzere kadro beklentilerini içeren imzaları bugün buradan hep birlikte kargoya veriyoruz” dedi. Foto-Haber: Ali FURAT

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL