banner
Gündem

‘Kafamıza göre ürün ekimi yapmamalıyız’

Aksaray’da tarım işletmesi sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi Ramazan Akçay, çiftçiler olarak dört gözle kar beklediklerini söyledi. Artık havza bazlı ekim ve su tüketimi az ürün ekimlerinin yapılması gerektiğini söyleyen Akçay; “Artık..

‘Kafamıza göre ürün ekimi yapmamalıyız’
banner

Aksaray’da tarım işletmesi sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi Ramazan Akçay, çiftçiler olarak dört gözle kar beklediklerini söyledi. Artık havza bazlı ekim ve su tüketimi az ürün ekimlerinin yapılması gerektiğini söyleyen Akçay; “Artık kafamıza göre ekim yapmamalıyız” diye konuştu.

Kurak giden günlerin sıkıntılı düşüncelere neden olduğunu ifade eden Akçay, “Şu anda şehrimizde bir kuraklık riski yok. Bölgemiz karasal iklim olduğu için kar hububat ürünlerimiz mutlaka yağması lazım. Şehircimizde tarlalarda ekili buğdayın yüzde 80 kışlık. Ocak ayı içinde olmamıza rağmen hala kar yağıp dola çekmediği için bizleri düşündürüyor. Birde ilkbahar geç donları gelirse saba kalkma döneminde hububatı etkileyebilir. İnşallah karımız bol yağar ve bu sıkıntıyı da yaşamayız diye ümit ediyoruz” dedi.

‘HAVZA BAZLI ÜRÜNE GEÇMEMİZ LAZIM’

2024 yılında mısır ekiminde yüzde 20 oranında düşüş beklediklerini belirten Akçay, “Bunun yerine, şeker pancarı, çerezlik ay çekirdeği ekilir ve bunu da bahar dönemi göreceğiz. Ürünlerde girdiler ciddi oranda artmasına rağmen hububat ürünlerinde ciddi bir artış olmadı. Aksaray olarak kuru tarıma daha çok yönelmeliyiz. Bu yıl çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) başvurularıürün bazlı ekim yeni yılda da geçilmedi. Edirnepilot bölge olarak geçildi. Şehrimizde ise çiftçilerimiz ne para ederse onu ekiyor.2025 yılında şehrimizde havza bazlı su tüketimi az ürünlere göre ekim deseni bekliyoruz. Çünkü bunun başka bir çıkışı yok. Bu sisteme geçtiğimizde ise kafamıza göre ürün ekimi olmayacak” diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası