Siyaset

‘Kapadokya alan başkanlığı sınırları genişletilmelidir’

Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı; Aksaray merkezli müstakil bir alan başkanlığı kurulmasını talep ettiklerini söyledi. TBMM Genel Kurulu’nda Kapadokya Alan Başkanlığı Bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulunan Kaşlı, “15 Mayıs 2019’da ve 13..

‘Kapadokya alan başkanlığı sınırları genişletilmelidir’
banner

Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı; Aksaray merkezli müstakil bir alan başkanlığı kurulmasını talep ettiklerini söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda Kapadokya Alan Başkanlığı Bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulunan Kaşlı, “15 Mayıs 2019’da ve 13 Aralık 2021’de  bu kürsüde yaptığım konuşmalarda da bahsettiğim üzere Kapadokya bölgesinin sınırları Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kırşehir, ve Kayseri illerinin kapladığı alandır. Dolayısıyla Kapadokya Alan Başkanlığıyla sınırlandırılan bölge oldukça dar bir alandan oluşmuş ve Aksaray, alan başkanlığı sınırları dışında kalmıştır” dedi.

KAPADOKYA’NIN ANA GİRİŞ KAPISI: AKSARAY

Kaşlı, Aksaray’ın Kapadokya’nın ana giriş kapısı olduğunu ve kültürel olarak önemli bir yerleşke konumunda olduğunu ifade etti. Kaşlı, “Aksaray, farklı inançlara ev sahipliği yapmıştır. Aksaray dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan, içerisinde 100’ün üzerinde kilise ve kaya içi oyma yerleşim alanı bulunan Ihlara Vadisi’yle; Manastırlar ve Sofular Vadisi ile Selime Katedrali ve Peri Bacaları ile ve ayrıca çok sayıda yeraltı şehirleriyle bir kültür beşiğidir.  Kalkolitik çağdan günümüze kadar ulaşan yerleşim bölgesi olan Kapadokya’nın, en karakteristik ve gizemli görüntüleriyle dimdik ayakta duran peribacaları; Erciyes ve özellikle Hasan Dağı’nın tüflerinin rüzgâr ve su gibi doğal unsurlarla buluşarak şekillenmesiyle oluşmuştur. Helvadere beldemizde bulunan ve bölgenin ‘Efes Antik Kenti’ olmaya aday olan Nora Antik Kenti, 8 asırlık mazisiyle Sultanhanı, Ağzıkarahan, Tepesi Delik Han, Alay Han gibi önemli kervansaraylar ve Hasan Dağı ile Aksaray, Kapadokya’nın ayrılmaz bir parçasıdır. Tarih ve doğanın iç içe geçtiği, açık hava müzesi niteliğindeki Ihlara Vadisi ve diğer tarihi miraslarımızın korunmaya alınmasını temin edebilmek için Kapadokya alan başkanlığının sınırlarının genişletilmesi gerekiyor. Bu kapsamda Aksaray merkezli müstakil bir alan başkanlığının kurulmasını, Kültür ve Turizm Bakanımızdan Aksaraylılar adına talep ediyorum” diye konuştu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası