Özel

Kapadokya’nın gözdesi Selime Katedrali’nde ara tatil yoğunluğu

Aksaray’da 9 günlük ara tali ile birlikte Selime Katedrali’nde ve Ihlara Vadisi’nde yerli turist yoğunluğu yaşanıyor. Aksaray ve Kapadokya bölgesinin başlangıcı sayılan Ihlara Vadisi, Selime Katedrali,  9 günlük ara tatil..

Kapadokya’nın gözdesi Selime Katedrali’nde ara tatil yoğunluğu
banner

Aksaray’da 9 günlük ara tali ile birlikte Selime Katedrali’nde ve Ihlara Vadisi’nde yerli turist yoğunluğu yaşanıyor.

Aksaray ve Kapadokya bölgesinin başlangıcı sayılan Ihlara Vadisi, Selime Katedrali,  9 günlük ara tatil ile kültür turizminin gözdesi oldu. Selime Katedrali de Kapadokya’nın en büyük katedrali olma özelliğinin yanı sıra İsa’nın göğe çıkışı ile Meryem Ana gibi tasvirleriyle dikkat çekiyor. Katedralin bir diğer özelliği de bölgedeki din adamlarının yetiştirildiği mekan olarak bilinmesi. Ayrıca ilk yüksek sesli ayinin de Selime Katedrali’nde yapıldığı biliniyor. Kayaların oyulmasıyla yapılan ve çoğu kilise olarak inşa edilmiş yapılar Bizans sanatının izlerini taşıyor. Bölge, Türkiye’nin bir çok bölgesinde gelen yerli misafirleri  ağırlıyor. Kafileler halinde gelen katedrali ve mahzenlerini ilgiyle gezen ziyaretçiler, bol bol fotoğraf çektiriyor.

KENDİ VATANDAŞLARIMIZ GÖRMEK BİZLERİ MUTLU ETTİ

Ihlara Vadisi ve Selime Katedrali ziyaretlerinde özellikle yerli turistlerin yoğunlukta olduğunu belirten tur rehberi Yusuf Dilek, şunları söyledi: “Bölgede aşırı bir yerli turist yoğunluğumuz var .Kendi vatandaşlarımızı burada görmek bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Sadece yabancı turistlerin değil Türk’lerinde bölgeyi tanıması bizi sevindiriyor. Bölge de çekilen diziler filmler de bölgeyi tanıtımında katkıda bulunuyor bölgeyi tanıtmada. Özellikle öğrencilerin de tatilde olması burada ki yoğunluğu fazlasıyla arttırdı. Gördüğünüz gibi burada da çok fazla yoğunluk var. Bu yoğunluk sadece bölge ekonomisi için değil genel olarak turizm için de çok iyi bir gelişme. Ülkemizin her tarafından gelen insanları burada karşılıyoruz. İzmir, İstanbul, Ankara, Trabzon gibi ülkemizin birçok yerinden ziyaretçiler geliyor. Bölgeyi tanıtıyoruz büyük ve geniş bir alan olmasına rağmen yoğunluğu görebiliyorsunuz. Volkanik hareketler ve yaşanan erozyon sonucu meydana gelmiş bir doğal güzellik burası, dünyada bu kadar geniş bir alanda böyle bir yer yok, zaten bu sebepten dolayı da Kapadokya’da ki birçok yer UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiştir ve korunmaktadır. Selime Katedrali ise büyük ve geniş bir alandır. Yukarıda ki alanlarda şaraphaneleri, katedrali, mutfakları, şapelleri ve insanların yaşadıkları alanları görebiliyoruz. Biraz daha ileride Ihlara Vadisi başlar içerisinde bir manastır hayatının olduğu bir yerdir. Pek çok kiliseye ev sahipliği yapıyor. ”

ETKİLENMEK ELDE DEĞİL MUHTEŞEM BİR YER

İzmir’den Selime Katedrali’ni ziyarete gelen Celil Yeşilkaya ise; ” Selime Katedralini ve Ihlara Vadisini gezmek için geldik. Çok yoğunve aşırı bir kalabalık var. Çok güzel bir yer herkesin gelip görmesini tavsiye ediyorum. Etkilenmemek insanın elinde değil çok büyük ve tarihi bir mekan. Şu an daha turun başlangıcında olmamıza rağmen gördüklerimiz gerçekten insanı büyüleyen şeyler. Turun devamını heyecanla ve merakla bekliyoruz. ”dedi.

ÜLKEMİZİN HER BÖLGESİNİ KEŞFEDİYORUZ

Manisa Salihli’den çocukları ile gezmeye gelen Elvan Otum , “Kapadokya’yı gezmeye, tatil nedeniyle çocuklarımıza ülkemizin güzel yerlerini gezdireyim, göstereyim hep birlikte eğlenerek zaman geçirelim diye dolaşmaya geldik. Bu şekilde ara tatilimizi değerlendiriyoruz. Ülkemizin her bölgesini keşfediyoruz. Geziye yeni başladık ama şimdiden her şey çok güzel gidiyor. Yoğunluk olması da çok güzel ülkemizin tarihi yerlerini insanların merak ediyor olması çok değerli, turizm açısından da ülkemize faydalı ” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası