Özel

Kapalı Çarşı’nın son bakır ustası  

 Teknolojinin el emeğini yendiğini aktaran Yoğuran, ömrü yettiği sürece kalaycılık mesleğini yapmaya devam edeceğini söyledi Aksaray’da bakır satışı yapan Cemil Yoğuran, teknolojinin gelişmesiyle birlikte kaybolmaya yüz tutmuş bakırcılığın son temsilcisi..

Kapalı Çarşı’nın  son bakır ustası  
banner

 Teknolojinin el emeğini yendiğini aktaran Yoğuran, ömrü yettiği sürece kalaycılık mesleğini yapmaya devam edeceğini söyledi

Aksaray’da bakır satışı yapan Cemil Yoğuran, teknolojinin gelişmesiyle birlikte kaybolmaya yüz tutmuş bakırcılığın son temsilcisi olarak dükkanının kapılarını vatandaşlara açmaya devam ediyor.

Hazır bakır ürünlerini alıp satarak Aksaray halkıyla buluşturan Yoğuran, lise yıllarında Kayseri’de eğitim görürken öğrendiği bakırcılık mesleğini Kapalı Çarşı’da yaşatmaya çalışıyor. Bakırcılığın bir sanat olduğunu kaydeden Yoğuran, ömrü yettiği sürece bu mesleği yapmaya devam edeceğini söyledi. Küçük yaşlardan itibaren bu mesleği yaptığını ifade eden Yoğuran, “Kayseri’de lise okuduğum zamanlarda geçimimi sağlamak için bakırcılığı öğrenmiştim. 15 yaşında başladığım bu mesleği kendi çabamla bu zamanlara kadar ilerlettim. Bu bizim kendi mesleğimiz ve bu mesleği severek yapıyoruz” dedi.

‘TEKNOLOJİ EL EMEĞİNİ YENDİ’

Gençlerin farklı meslekleri tercih ettiğini aktaran Yoğuran, şöyle konuştu: “Bakırla ve bakırdan elde edilen mutfak gereçleriyle kimse uğraşmak istemiyor. Bakır bakım isteyen bir şeydir. Eskiden hobi olarak yapanlar vardı fakat artık zor bir iş haline geldi. Uzun yıllar bakırcılık yaptım fakat artık sadece satış yapıyorum. Çünkü bakırcılık değer görmüyor ve her geçen gün değersizleşiyor. Teknoloji el emeğini yendi. Bu yüzden yeni çıraklar ve ustalar da yetişmiyor. Şu an bakır satışı yapan tek esnaf ben kaldım. Mesleğimi devam ettirmek için mücadele veriyorum.”

‘BAKIR SAĞLIKTIR’

Bakırın en sağlıklı mutfak gereci olduğunu söyleyen Yoğuran, “Bakırın insan vücuduna birçok faydası var.  Vücudumuz bakır mineraline ihtiyaç duyuyor. Kemiklerimizin kuvvetinden, metabolizma hızına kadar birçok yere iyi geliyor. Bu yüzden marketten alınan tencere ile bakırı bir tutmamak gerekiyor. Bakır ürünler naylon ürünlerden daha uzun ömürlü ve daha sağlıklıdır. Sağlığa her yönüyle iyi geliyor” ifadelerini kullandı. Foto-Haber: Ali FURAT

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL