Köşe yazıları

Karşıdan karşıya geçemeyenler

Karşıdan karşıya geçemeyenler   “… ormandan bir açıklığa aniden çıkan o yolda bir salyangoz karşıdan karşıya geçmedi, hiçbir ağacın başına hiçbir şey gelmedi, ne kimse doğdu ne kimse öldü…”  ..

Karşıdan karşıya geçemeyenler
banner

Karşıdan karşıya geçemeyenler

 

“… ormandan bir açıklığa aniden çıkan o yolda

bir salyangoz karşıdan karşıya geçmedi,

hiçbir ağacın başına hiçbir şey gelmedi,

ne kimse doğdu ne kimse öldü…”

 

İnanç Avadit

 

Karşıdan karşıya geçmek bir beceri meselesi diye düşünüyorum. Sağını solunu kollayıp karşıdaki yola kendini atmak pek kolay olmasa gerek. Yeni düzenleme ile yayalara öncelik verilse de ben genelde arabaları beklemeyi tercih ediyorum, tabii kendimce bir niyet okuma da yapıyorum. Çok hızlı geliyor mümkün değil durmaz, yok bu arabada duracak tip yok. Arabada duracak tip olmamak ne demek bilmiyorum ama nasıl ki insanlara yönelik davranış beklentileri geliştiriyorsak arabalara da aynı davranış beklentileriyle yaklaşıyorum.

 

Küçük ilçemizin minik meydanında, dört koldan araba akarken en karmaşık yerden karşıya geçmeye çalışıyorum. Yıllardır aynısını yapıyorum. Kardeşim, neden o karmaşık yerden geçmeye çalıştığımı sormasa işimi zorlaştırmak için özellikle böyle bir şey yapmış olduğum aklıma bile gelmezdi. Sahi neden biraz aşağıya doğru ilerleyip yolun daha az karmaşık olan tarafından geçmiyorum karşıya? Böyle şeyler aklıma pek gelmez zaten, pratik biri olduğum da söylenemez. Nedir pratik olmak? Hemen o da anda bir çözüm bulmak, zor olanı kolaylaştırmak. Aslında günlük hayat için biraz pratik ve makul olmak gerek ama bu bana çok hızlı geliyor. İnsan beyninin bu kadar hızlı çalışması, bir konuşmaya anında en doğru cümlelerle cevap vermek, bir duruma en doğru yaklaşımla müdahale etmek, karşıdan karşıya geçerken en kestirme yolu bulmak. Her şeyi bu kadar hızlı düşünemiyorum. Bu kadar hızlı düşünülen hiçbir şeyin de samimiyetine inanmıyorum. Kusurlara ve hatalara inanıyorum, kestirmesi olan yollar dolandırıcı gibi geliyor bana. Her şeyi en kolaya indirmeye çalışmak teknolojinin nimetlerini yok sayamayacak olsak da yaşamın hantalıymışız gibi hissettiriyor. Belki diyorum bu yüzden zor, karşıdan karşıya geçmek.

 

Ben ben benim gibi yavaş koşanlara aynı anda pek çok şeye alışmak zor geliyor. Yolun bir ucundan öteki ucuna geçerken geride bırakılmış bir şeyler var diyorum. Karışık kavşağı tercih ederken de beni rahatlatan sanırım bu düşünce: Hızlı bir geçiş olmayacağı için yavaşlama imkânı bulmak. Hatta bazen bilerek birkaç dakika bekliyorum yolun kıyısında. Bazı araç sürücüleri karşıya geçmek için onları beklediğimi düşünerek yol veriyor, eh onlar da bir niyet okuma hâlindeler tabii. O yolun başucunda birkaç dakika da olsa kendimi dinlemeye çalıştığım ihtimali gelmiyor akıllarına, bu da pek tabii olması gereken.

 

Karşıdan karşıya geçemeyenlerin zamanla sorunu vardır diye düşünüyorum, akıp giden hayatın akmayan tarafında kaldıkları içindir belki de. Onlar için alışmak diye bir şey var mı bilmiyorum ama en karmaşık yolları tercih etmekten geri duramayacaklardır.

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL