Esnaf

Kaya; ‘İnsanlar yere bastığı müddetçe bu meslek ölmez’

Aksaray’da 38 yıllık ayakkabı tamirciliği yapan ve bu mesleğin asla bitmeyeceğini fakat bu işi artık kimsenin yapmak istemediğini söyleyen İsmail Kaya, çırak bulamadıkları için yeni ustaların yetişmediğini belirtti. ‘TAMİRCİLERDE GENEL..

Kaya; ‘İnsanlar yere bastığı müddetçe bu meslek ölmez’
banner

Aksaray’da 38 yıllık ayakkabı tamirciliği yapan ve bu mesleğin asla bitmeyeceğini fakat bu işi artık kimsenin yapmak istemediğini söyleyen İsmail Kaya, çırak bulamadıkları için yeni ustaların yetişmediğini belirtti.

‘TAMİRCİLERDE GENEL BİR YOĞUNLUK VAR’

Tamircilerde genel bir yoğunluk olduğunu belirten Kaya, “Günümüz koşullarında tamir sektörü de hareketli. Özellikle yüksek ayakkabı fiyatları tamire olan talebi artırıyor. Mesleğe başladığımda şehrimizde 45-50 tamirci vardı. Şehrimiz sürekli gelişiyor ve büyüyor ama buna rağmen tamirci sayımız 15’e kadar düştü. Mevcut ustalarımızla şehrimizin tamir yükünü yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

‘BU MESLEK KESİNLİKLE ÖLMEZ’

Yaz mevsiminin gelmesine rağmen eskisi gibi işletmelerinde çalıştıracak çırak bulamadıklarını vurgulayan Kaya, “Önceden çocuklar okurken yaz döneminde çırak olarak küçük esnafların yanında çalışırdı. Şu anda lise okumuş 17-18 yaşlarında gençlerimiz bile çalışmıyor. Ustalık için birebir yetiştirmek lazım oda mümkün değil. Bu meslek kesinlikle ölmez. İnsanlar yere bastığı sürece bu meslek yok olacaktır. El becerisi olan bir gencimiz burada mesleği izleyerek öğrenebilir. Şu anda ustalarımızın yaşı 60 üstü. Geleceğimiz için alttan yeni çırak, kalfa ve usta yetiştirmemiz lazım. Ben bu meslekten emekli oldum. Evimin tüm ihtiyaçlarını bu dükkândan karşılıyorum. Atalarımızın dediği gibi işleyen demir pas tutmaz mantığı ile mesleğimi severek sürdürüyorum”diye konuştu. Foto-Haber: Ali FURAT

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası