Özel

Aksaraylı kız kardeşlerin başarı öyküsü

Aksaray’da iki kız kardeş yaşadıkları zorlukları sırt sırta verip aşarak 11 yıl önce kendi işlerinin patronu oldular. 4 çocuk annesi Şengül Yiğit, tavsiye üzerine mikro kredi çekerek kız kardeşi Döne..

Aksaraylı kız kardeşlerin  başarı öyküsü
banner

Aksaray’da iki kız kardeş yaşadıkları zorlukları sırt sırta verip aşarak 11 yıl önce kendi işlerinin patronu oldular. 4 çocuk annesi Şengül Yiğit, tavsiye üzerine mikro kredi çekerek kız kardeşi Döne Sarıca ile birlikte el ele verdi.

Eşini kaybettikten sonra çocuklarını büyütmek için kendi ayakları üzerinde durduğunu ifade eden Yiğit, “9 yıl boyunca temizlik işiyle uğraştım. Sonra komşumuzun tavsiyesi üzerine kız kardeşimle beraber gözleme dükkânı açmaya karar verdik. Bu 20 metrekare dükkândan kazandığımız gelirle evlerimizi geçindirdik. Çocuklarımızı elimizin emeği, alnımızın ak teriyle büyüttük. Ben çocuklarımızın 3’ünü evlendirdim. Hepsi evlat sahibi oldu. Şimdi kızımda hem okuyor hem de çalışıyor” dedi.

Kadınların mikro kredi çekerek meslek sahibi olabileceklerini söyleyen Yiğit şöyle konuştu: “ En son kardeşimle birlikte 10 bin lira kredi çektik. Bize her zaman yardımcı oldular. Krediyi dükkânımızın eksikliklerini gidermek için kullandık. Ben bu kredi işinden çok memnunum. Yufka ekmek, gözleme, erişte ve mantı gibi el emeğiyle yapılan ürünleri 4 kişi yetiştirmeye çalışıyoruz. Kız kardeşimle beraber çalışmayı seviyorum. Herkese de tavsiye ederim. Biz sırt sırta verip zorlukların üstesinden gelmeyi başardık. Ayrıca bütün kadınlara tavsiyemiz çalışmalarıdır.”

48 yaşındaki kız kardeşi Döne Sarıca ise, “İşlerimizden çok memnunuz. Bende eşimden ayrıldım. Çocuklarıma buradan elde ettiğim gelirle bakıyorum. Zor günler geçirdik fakat üstesinden gelmeyi bildik. Hedefimiz işleri büyütüp diğer kadınlara da iş imkanı sağlayabilmek” diye konuştu.  Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL