banner
Esnaf

Konut fiyatları düşüş evresinde

Aksaray’da inşaat ve gayrimenkul işi ile uğraşan Barış Turgut, kiralar ve gayrimenkul alım satımı hakkında gazeteniz Egemen’e bilgiler verdi. Turgut,“Aksaray’da yaşanan konut piyasasındaki değişiklikler oldukça belirgin. Konut fiyatlarında yüzde 25..

Konut fiyatları düşüş evresinde
banner

Aksaray’da inşaat ve gayrimenkul işi ile uğraşan Barış Turgut, kiralar ve gayrimenkul alım satımı hakkında gazeteniz Egemen’e bilgiler verdi. Turgut,“Aksaray’da yaşanan konut piyasasındaki değişiklikler oldukça belirgin. Konut fiyatlarında yüzde 25 ile yüzde 35 arasındaki düşüş yaşanması hem alım satımı, hem de kiralık konut pazarını etkiledi” dedi.

KONUT PİYASASINDA DURAĞANLIK

Özellikle mevsimsel faktörlerin de etkisiyle yaz aylarında sınırlı sayıda olan kiralık dairelerin kışın gelmesiyle birlikte 80 ile 100 civarı arasında arttığını ifade eden Turgut, şöyle konuştu: “Sıfır dairelerin kiraları da belirgin bir şekilde geriledi. 10 bin liradan başlayan kira fiyatları, şu anda 7-8 bin lira seviyelerine kadar düştü. İkinci el kiralık daireler ise 4 bin liradan başlayıp 6 bin lira civarında kiralanıyor. Ancak, bu düşüşe rağmen talep oldukça az. Bunun nedeni, ev sahiplerinin düşük kira ödeyen kiracıları daha yüksek meblağlarla değiştirmeye çalışmaları. Bu da konut piyasasında durağanlığa neden oluyor.”

‘KREDİ FAİZLERİ EV SAHİBİ OLMAYI ZORLAŞTIRIYOR’

Konut fiyatlarının bu denli yükselmesi hakkında konuşan Turgut, “Konut kredi faiz oranlarının yüksek olması ve bankaların kredi vermemesi de piyasayı olumsuz etkiliyor. Ayrıca, konut fiyatlarının yüksek olması, potansiyel alıcıların alım gücünü sınırlıyor. Özellikle 2 milyon liraya mal edilen bir evin satış fiyatının 4 milyon lira seviyelerine ulaşmış olması, birçok kişinin bu piyasaya girmesini engelliyor. Ancak, fiyatlarını makul tutan ev sahipleri hala başarılı bir şekilde kiracılar bulabiliyor. Aksaray’da günlük 5 ile 10 arası daire alım satımı devam ediyor. Bu değişiklikler, konut piyasasındaki dalgalanmaları ve zorlukları yansıtıyor, ancak uygun fiyatlarla kiralamaya devam eden ev sahipleri için fırsatlar da sunuyor” diye konuştu. Foto-Haber: Kamil İPEKLİ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası