Esnaf

Kurban kesim sürecinde bunlara dikkat!

Aksaray’da kasaplık yapan Göksel Gürlek, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla kesim sürecini ve etlerin nasıl muhafaza edilmesi gerektiğini anlattı. Kurban ibadetinin oldukça önemli olduğunu söyleyen Kasap Gürlek, ibadeti yerine getirirken dikkat..

Kurban kesim sürecinde bunlara dikkat!
banner

Aksaray’da kasaplık yapan Göksel Gürlek, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla kesim sürecini ve etlerin nasıl muhafaza edilmesi gerektiğini anlattı.

Kurban ibadetinin oldukça önemli olduğunu söyleyen Kasap Gürlek, ibadeti yerine getirirken dikkat edilmesi gereken birinci hususun hayvanın canını acıtmamak olduğunu aktardı. Gürlek, “Kurban ibadeti önemli bir ibadettir. Hayvanların canını yakmadan onlara en az acıyı çektirecek usul ve kaideleri bilen, ehliyet sahibi kişilerin kurbanı kesmesi gerekiyor. Eğer bu kişilerin kendi kurbanlarını kesmeye gücü yetmiyorsa, bizler kasaplar olarak yardımcı oluyoruz. Mutlaka ehliyet sahibi olan ve bu işte deneyimli insanların kurbanı kesmesi gerekiyor” dedi.

‘ETLERİ DİNLENDİRİRKEN ÜST ÜSTE YIĞMA YAPMAYALIM’

Kurbanlıkların kesim sürecini anlatan kasap Gürlek, “Hayvana ilk bıçak darbesini attıktan hemen bölüp parçalamaya başlamıyoruz. Öncelikle hayvanın kanının hepsinin akmasını bekliyoruz. Daha sonra derisini yüzmeye başlıyoruz. Tabii ki bunların hepsinin temiz ve steril bir ortamda olması etin sağlığı açısından çok önemli. Etin sağlığı demek insanın sağlığı demektir. Deriyi yüzüp etimizi parçaladıktan, iyice kemiğinden sıyırdıktan sonra; 5-6 saat etimizi dinlendirmeliyiz. Etin kalitesi, sağlığı açısından dinlenmesi çok önemlidir.  Eti dinlendirirken üst üste yığma yapmıyoruz. Daha geniş bir alana yaymak suretiyle bütün parçaların havayla temas etmesini sağlamamız lazım. Birbirinin üstüne gelmeyecek şekilde eti serdiğimizde etimiz kokmaz ve yeşillenmez. Güneş görmeyen, serin bir yerde dinlenen et olgunlaşır. Etin dinlendirilmeden yenilmesini asla tavsiye etmiyoruz. Et dinlendikten sonrada hızlı bir şekilde eti ortadan kaldırmaya ve derin dondurucuya atmaya özen göstermeliyiz.  Dolaplarımızın alt tarafına koyduğumuz zaman üst üste koymuş ve bu şekilde de etimiz bozulur” diye konuştu.

HAYVANIN HANGİ KISMINDAN NE YAPILIR?

Kurbanı temiz bir alanda kestikten sonra etleri yıkamaya gerek olmadığını söyleyen Gürlek etin hangi kısımlarından neler yapılabileceğini şöyle anlattı: “Dananın veyahut kuzunun but kol kısmından kuşbaşılık bifteklik, kaburga boşluk kısmından kıyma, sırt bölgeleri var onlardan biftek, boyun kısmı kemikli olduğu için haşlamalık olabilir ya da kemiğinden ayırıp kıyma yapılabilir. Bu şekilde yaptığımız zaman etlerimiz daha lezzetli olur.” Foto-Haber: Sümeyye ÇALIŞKAN

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası