Özel

‘Kurbanı İslami usullere uygun kesmeye özen gösterilmeli’

Aksaray Müftüsü Veysel Işıldar, yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu. Müftü Işıldar dini usullere göre nasıl kurbanın nasıl kesilmesi gerektiğini gazeteniz Egemen’e anlattı. Işıldar “İslami usullere göre kurban, öncelikle temiz..

‘Kurbanı İslami usullere uygun kesmeye özen gösterilmeli’
banner

Aksaray Müftüsü Veysel Işıldar, yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu. Müftü Işıldar dini usullere göre nasıl kurbanın nasıl kesilmesi gerektiğini gazeteniz Egemen’e anlattı.

Işıldar “İslami usullere göre kurban, öncelikle temiz bir ortamdan kurallara riayet edilerek kesilmesi lazım. Kurban kesen kişinin kurban kesme usul ve esaslarını iyi bilmesi ve bu işte ehliyet sahibi olması gerekir. Yani bilmeyen biri kurban kesmemeli, hayvana eziyet etmemelidir. Kurban sahiplerinin kesecekleri kurbanın başında bulunmaları suretiyle; besmele çekerek, tekbir getirerek, bir ibadet yapma gayesi ve niyeti ile ibadet anlayışıyla kurban kesme ibadetini yerine getirmeleri gerekir” dedi.

Kurban kesmedeki İslami kurallardan bahseden Işıldar, “Bıçak önceden bilenip hazırlanır ve hayvanın göremeyeceği bir yere konulur. Sonra hayvan ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde sol tarafına yatırılır. Hayvanın sağ arka ayağı serbest kalmak şartıyla diğer ayakları bağlanır. Bundan sonra tekbir ve tehlîl getirilir. Arkasından “BismillâhiAllâhüekber” denilerek, hayvanın boynuna bıçak vurulur. Nefes ve yemek boruları ile şah damarı denilen iki ana damarı kesilir. Hayvan soğumaya bırakılır, kanının akması beklenir ve sonra derisi yüzülür” diye konuştu.

‘BAYRAMLARI KENDİ KÜLTÜRÜMÜZE UYGUN GEÇİRMEK GEREKİYOR’

Bayramların tatil anlayışıyla geçirilmemesi gerektiğini dile getiren Müftü Işıldar, “Bizim iki tane dini bayramımız var. Biri Ramazan biri Kurban Bayramı’dır. Bu bayramları tatili anlayışıyla değil bayram anlayışıyla geçirmek gerekir. Öncelikle akrabalardan başlamak suretiyle ziyaretler gerçekleştirilmelidir. Eve gelenlere ikramlarda bulunmak gerekir. Samimi bir ortamda bayramı yaşamaya çalışmak gerekir. Bayramı dini ve örfi adetlere uygun bir şekilde geçirmek daha doğrudur. Bizler bu bayramları tatil yaparak geçirirsek bizden sonraki nesle de bunu öğretmiş oluruz ve adetlerimiz bir sonraki nesle aktarılmamış olur” şeklinde konuştu. Foto-Haber: Sümeyye ÇALIŞKAN

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası