Özel

Kurduğu mantar tesisiyle Aksaray’a örnek oluyor

Aksaray’ın Doğantarla Köyünde yaşayan kadın girişimci Rahime Kara, köy muhtarı eşi ile 1.5 yıl önce evlerinin yanında kurulan çadır serada mantar üretiyor. Yıllık 22 ton mantar üreten aile işletmesini ziyaret..

Kurduğu mantar tesisiyle Aksaray’a örnek oluyor
banner

Aksaray’ın Doğantarla Köyünde yaşayan kadın girişimci Rahime Kara, köy muhtarı eşi ile 1.5 yıl önce evlerinin yanında kurulan çadır serada mantar üretiyor. Yıllık 22 ton mantar üreten aile işletmesini ziyaret eden Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu muhtar Fatih Kara ile eşi Rahime Kara’yı tebrik etti.

BUNLARIN SAYISINI ARTTIRACAĞIZ

Mantar üretim serasında incelemelerde bulunarak hasat döneminde istihdam edilen kadınlarla mantar toplayan Kumbuzoğlu, mantar ve diğer örtü altı ürün yetiştiriciliğinin kırsal alanda yaşayan vatandaşlar için önemli bir gelir kaynağı olduğunu söyledi. Kumbuzoğlu; yüzde 70’i hibe olarak kurulan mantar seralarını köylerde daha da yaygınlaştıracaklarını ifade etti.  Köy muhtarı Kara ile eşini kutlayan Vali Kumbuzoğlu; “Muhtarımızın eşi örnek bir davranışla kadın girişimciliği vasfını ön plana çıkartarak tarım bakanlığından yüzde 70 hibe alarak bu serayı oluşturmuş. Bakım ve üretimini yapıyor. Bu bölgeye örnek olması açısından çok önemli bir uygulama. Yerinde görmek için geldik. Bu ve bunun gibi müessesleri daha da geliştirmek için neler yapabileceğimizi değerlendiriyoruz. Bunların sayısını arttırmak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.” dedi.

ALICISI AYAĞIMIZA GELİYOR

Köyde çiftçilik yaptıklarını ancak yeterli gelir elde edemedikleri için eşinin iş için başka yerlere gittiğini ifade eden Rahime Kara yaşadıkları köyde gelir getirici iş olarak ne yapabileceklerini düşünürken kadın girişimciler için projeleri araştırdıklarını ve mantar serasını kurmaya karar verdiklerini söyledi. Aksaray Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvurularını yaptıklarını projelerinin onaylanması ile seralarının evlerinin yanına kurulduğunu anlatan Kara; “Çok güzel bir iş. Pazar sorunumuz yok. Mantarın alıcısı ayağımıza gelip götürüyor. Herkese tavsiye ederim” dedi. Köy muhtarı Fatih Kara ise yaptığı açıklamada köylerinde kurulan mantar serasının kendilerine örnek olduğunu şimdilerde ise kendilerinin de diğer komşu ve ailelere örnek olduklarını söyledi. Yıllık yaklaşık 20-22 ton mantar üretimi yaptıklarını kaydeden Kara; “Mantar üretimi çok zor değildir. Ama çok işten zor gelebilir. Dikkat edilmesi gereken hususlar var. Aile bütçesine önemli katkı sağlayan bir üretim modeli. İnşallah devletimizin desteği ile bu seralar daha da yaygınlaşır’ dedi. (Haber Bülteni)

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası