Gündem

Makissos gün yüzüne çıkıyor

Aksaray’ın Helvadere Beldesinde Hasan Dağı eteklerinde bulunan Mokissos Antik Kenti, eşsiz doğal güzelliklerinin yanı sıra anıtsal Roma mezarları, 4’üncü asırdan 7’nci yüzyıla kadarki kagir kiliseleriyle tarihin derinliklerini yansıtıyor. İç Anadolu..

Makissos gün yüzüne çıkıyor
banner

Aksaray’ın Helvadere Beldesinde Hasan Dağı eteklerinde bulunan Mokissos Antik Kenti, eşsiz doğal güzelliklerinin yanı sıra anıtsal Roma mezarları, 4’üncü asırdan 7’nci yüzyıla kadarki kagir kiliseleriyle tarihin derinliklerini yansıtıyor.

İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük antik şehirlerinden birisi olan ve ayakta kalmayı başaran yapılarıyla bugüne gelen Mokissos, doğal bazalt bloklarıyla inşa edilen konutlar, düzgün kesme taştan anıtsal mezarlar, kiliseler ve sarnıçlardan oluşuyor.

“Nora” olarak da bilinen Mokissos Antik Kenti’nde bölgenin tarihine ışık tutacak kilisede kazı çalışmaları devam ediyor.

İç Anadolu bölgesinde Geç Antik Çağ’a ait ayakta kalan en büyük metropol olan “Mokissos, Kapadokya’nın 3’üncü başkentinden de birisi olarak dikkat çekiyor. Ayrıca Makissos’un büyük bir metropol olmaktan ziyade dini başkentlerden olması da ayrı bir anlam ifade ediyor.

Bu bağlamlarda Efes ile benzerlikler barındıran Makissos’a ilişkin bilgiler veren Kültür Turizm İl Müdürü Mustafa Doğan, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız desteğinde Kazı Başkanı Doç. Dr. Nilüfer Peker başkanlığında sürdürülen kazıların ilk yılında bölgemiz tarihini aydınlatacak önemli veriler elde ediliyor. Hasan Dağı etiklerinde tarih gün yüzüne çıkıyor” dedi.  (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası