Gündem

‘Meslek öğreniyorlar, iş sahibi oluyorlar’

KENT MERKEZİNDE DEZAVANTAJLI AİLELERİN YOĞUN OLDUĞU BÖLGELERDE YENİ MERKEZLERİN AÇILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ AİLE DESTEK MERKEZİNDE SERTİFİKALI EĞİTİMLERE KATILAN KADINLAR MESLEK SAHİBİ OLUYOR Aksaray Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından..

‘Meslek öğreniyorlar, iş sahibi oluyorlar’
banner

KENT MERKEZİNDE DEZAVANTAJLI AİLELERİN YOĞUN OLDUĞU BÖLGELERDE YENİ MERKEZLERİN AÇILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

AİLE DESTEK MERKEZİNDE SERTİFİKALI EĞİTİMLERE KATILAN KADINLAR MESLEK SAHİBİ OLUYOR

Aksaray Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından desteklenen kadınların; psikososyal, sosyokültürel, mesleki ve kişisel yönden gelişimlerini sağlamaya yönelik faaliyetlerin yürütüldüğü ‘Aile Destek Merkezi’ büyük ilgi görüyor. Merkez bünyesinde açılan kreş sayesinde kursiyerlerin çocukları uzman eğitmenler nezaretinde eğlenceli vakit geçiriyor.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aile Destek Merkezi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Merkezde açılan kurs ve eğitim programlarına katılan kadınlarla görüşen Aydoğdu;  ilgi ile karşılanan merkezin sayısının artırılmasına yönelik çalışma başlattıklarını söyledi.

Aşçılık, halı dokuma, tekstil alanlarında devam eden kurslara katılan kadınlarla görüşerek bir süre sohbet eden Aydoğdu; açılan kurslara katılan kadınların 3 ay süren kurs sonunda sertifika aldığını kalifiye eleman ihtiyacı olan işyerlerinde de istihdam edilebildiklerini kaydetti. Merkezde açılan meslek edindirme kurslarına katılım sağlayan kadınlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından teşvik ödemesi de yapıldığını kaydeden Vali Aydoğdu; vakıf tarafından desteklenen dezavantajlı ailelerin yaşadığı mahallelerde de aynı merkezin açılarak merkez sayısının arttırılması için bir çalışma başlattıklarını, ihtiyaca göre bu merkezleri kent genelinde yaygınlaştırma hedefinde olduklarını aktardı.

‘ÇOCUKLARI DA BURADA MİSAFİR EDİYORUZ’

Merkez içerisindeki eğitim sınıfını ziyaret eden Vali Aydoğdu; kursiyerlerin memnuniyetlerini ifade etmeleri üzerine yaptığı açıklamada;  “Merkezimiz kısa süre önce hizmete girdi. Burada çok güzel bir ortam sağlandı. Dezavantajlı kesimde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından desteklenen ailelerimizin kadın üyeleri burada açılan meslek edindirme kurslarımıza geliyor. İlk etapta aşçılık, halı dokuma ve tekstil üzerine gelen talep doğrultusunda kurslarımızı açtık. Merkezimiz bünyesinde açtığımız kreş ile kurslara katılan vatandaşlarımızın küçük çocuklarını burada misafir ediyoruz. Anneleri merkezdeki kurslarda eğitim görürken onlarda uzman eğitmenlerimiz eşliğinde eğlenceli vakit geçiriyorlar. Böylece kurslara sürekli devam katılımı sağlayarak kadınların çalışma hayatında yer almalarını, onların kalifiye bir eleman olarak istihdam edilmelerini ve yine kendi işyerini açmak isteyenler içinde gerekli bütün eğitimleri bu merkezde vermiş oluyoruz” dedi.

 

‘ANNELER VE KADINLAR DAHA DA BİLİNÇLENİYOR’

Merkezin Aksaray’da tek olduğunu ancak gelen talepler karşısında özellikle dezavantajlı kesime yönelik eğitim ve meslek edindirme kurslarının sayısını arttırmak ve ihtiyaç duyulan bölgelerde bu merkezlerin yenilerini açmak için bir çalışma başlattıklarını vurgulayan Aydoğdu; “Aileye dışardan büyük bir bombardıman var. Bu merkezlere ihtiyacımız var. Ailelerimiz için geleceğimiz için ihtiyacımız var. Aile çok önemli bu merkezde eğitim programı ile ailenin temel taşı olan anneler ve kadınlar daha da bilinçleniyor. Yine çalışıp aile bütçesine katkı sunmak isteyen kadınlar içinde meslek edindirme kursları düzenleniyor. Bu kurslara da büyük ilgi olduğunu memnuniyetle görüyoruz” diye konuştu. (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası