banner
Esnaf

Meyve fidanları bu yıl erken görücüye çıktı

İklim değişikliği son yıllarda birçok bitkinin yetişme zamanını da etkilemeye başladı. Kar yağışı olmayınca ve havaların da mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle meyve fidanları erken uyandı. Bu nedeniyle Aksaray’da meyve fidanı..

Meyve fidanları bu yıl  erken görücüye çıktı
banner

İklim değişikliği son yıllarda birçok bitkinin yetişme zamanını da etkilemeye başladı. Kar yağışı olmayınca ve havaların da mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle meyve fidanları erken uyandı. Bu nedeniyle Aksaray’da meyve fidanı satışları da erken başladı.

Meyve fidanlarının dikiminin 2024 yılında Şubat ayında başladığını belirten Peyzaj Mimarı Lokman Düz, “Bu yıl sezonununuz mevsim öncesinde başladı. Çünkü kar yağmadığı ve havaların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi sonrası meyve ağaçları erken uyandığı için açık köklerde ağaca su yürüdüğü zaman yer değiştirmede sıkıntı olduğu için bu yıl satışlara erken başladık. Elma, erik, kiraz, armut, ayva, badem ceviz ve dut gibi bütün meyve çeşitlerini getirdik. Açık kök ağaçlarımız 3 yaşında geliyor. Birde 6 ile 8 yaşında olan ve bu yıl meyve verecek saksılı meyve ağaçlarımızda var. İlgi de şehrimizde son yıllarda daha artıyor. Geçen yıl 10 bin fidan satmıştık. Bu yıl 15 bin getirdik. Meyveyi seviyor vatandaşlarımız. Şehrimizde bir meyve ile peyzaj kültürü oluştu. 14 yıl önce vatandaşlarımıza peyzajın ne olduğunu anlatıyordum. Şu anda ise villa ve müstakil evlerde peyzaja ciddi önem gösteriliyor” dedi.

TOPRAK ANALİZİ YAPTIRARAK MEYVE FİDANLARINI DİKİN

Meyve ağaçlarını dikerken toprak analizi yapılması gerektiğini belirten Düz, “Küçük Bölcek, Nakkaş ve Tacin Mahallesinin toprağı milli olduğu için dikilen fidanların kökleri hava aldığı için daha çabuk uyum sağlıyor. Birde fidanı dikmeden önce çukuru sulamamız ve bir saat sonra ise fidanı dikip can suyu vermemiz lazım. Fidanlara su ise hava durumuna göre haftada 1 kez verilebilir. Yaz mevsiminde ise haftada 2 kez sulamak gerekiyor. Açık kök meyve ağaçları 75 lira, 6-8 yaş arası meyve vermeye hazır meyve ağaçlarımız ise bin lira” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan Altuntaş

 

 

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası