Özel

‘Mübadele’ Güzelyurt’ta çekilen filmle anlatılacak

Üzerinden tam 100 yıl geçmiş olup Türk ve Yunan halklarının ortak hüznünün tarihe yansıması olarak kabul edilen ‘Mübadele’ Güzelyurt ilçesinde film oluyor. Çekimlerine Ağustos ayı sonu Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde başlanan ..

‘Mübadele’ Güzelyurt’ta çekilen filmle anlatılacak
banner

Üzerinden tam 100 yıl geçmiş olup Türk ve Yunan halklarının ortak hüznünün tarihe yansıması olarak kabul edilen ‘Mübadele’ Güzelyurt ilçesinde film oluyor.

Çekimlerine Ağustos ayı sonu Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde başlanan  ‘Yakamoz’ isimli film Türk ve Rum iki ailenin mübadele dönemindeki yaşamına odaklanıyor. Senaryosu Elveda Rumeli, Büyük Sürgün Kafkasya gibi önemli dizileri kaleme almış Ali Can Yaraş tarafından yazılan filmin başrollerinde Mavi Gözlü Dev, Babam ve Oğlum ve Naim filmleriyle de yakından tanınan Yetkin Dikinciler ve hem 7 Numara’daki unutulmaz Vahit Emmi rolüyle bilinen hem de İstanbul Şehir Tiyatroları’nda uzun yıllardır sanat çalışmalarını sürdüren Engin Alkan yer alıyor.

BÖLGENİN TANITIMINA ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK

Filmde, Yetkin Dikinciler ‘Kavalalı Bir Balıkçıyı’, Engin Alkan ise şimdi Güzelyurt olarak bilinen ve eski adı Gelveri olan yerdeki ‘Rum bir çömlek ustasını’ canlandıracak. Filmin oyuncu kadrosunda birçok başarılı sinema işinde isminden söz ettiren Görkem Yeltan; Nur Gürkan, Feriha Eyüboğlu, Kirkor Dinçkayıkçı, Melih Ekener yer alıyor. Kuruluş Osman dizisinin Şehzade Orhan’ı Aybars Kartal Özson da çocuk oyuncular arasında dikkat çeken isimler arasında bulunuyor. Çok farklı kültürlere sahip iki farklı ailenin dramatik öyküsünü anlatan Yakamoz’un yönetmen koltuğunda, filmin öyküsünü Ali Can Yaraş ile hazırlayan ve Siper İçinde, Eve Dönüş Yolu, Gagauzlar gibi ödül almış çeşitli kısa film ve belgesellerin yönetmeni Ali Kerem Gülermen yer alıyor. Uzun süreli saha ve kaynak çalışmalarının yapıldığı, Türk ve Yunan müzik eserlerinin proje için hazırlandığı, hazırlığı ilgili kurum ve akademisyenlerin danışmanlığında gerçekleştiren film; Ali Kerem Gülermen’in de ilk uzun metraj çalışması olacak. Sat-7 organizasyonu ve onun Türkiye’de bulunan Sat-7 Türk Ofisi tarafından hazırlatılıp ilgili ofise projeler üreten Salyangoz Prodüksiyon’un yapımcısı Can Yazırlıoğlu’nun idaresinde gerçekleştirilen filmin prodüksiyonunu Metafor Film tarafından üstleniyor. Sat-7 organizasyonu, bu vesileyle Türkiye topraklarındaki kültür çokluğuna bu topraklardaki tüm insanların acısına ortak olarak dikkat çekmeyi ve saygı duruşunda bulunmayı istiyor. Yakamoz filmi, 2024 yılının ilk yarısında seyirciyle buluşmayı hedefliyor.

MÜBADELENİN 100 YILINDA YAYINDA OLACAK

Filmin prodüktörü Eren Çukurova, filmin mübadelenin 100. Yılında yayında olacağı bilgisini verdi. Bölgenin muhteşem bir coğrafyaya sahip olduğunu ifade eden Çukurova; “Dönem filmi çekiyoruz. Zaten mübadelenin yaşandığı bir yer. 2 haftadır çekimlerimiz sürüyor. Gerçekten muhteşem bir coğrafyası var. Filmi çekerken çok keyif aldık.120 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Mübadelenin 100. yılında yayında olacak. Bu film hem Aksaray’ın hemde Güzelyurt ilçesinin tanıtımına ciddi katkı sağlayacak. Film çekiminde bizlere destek olan Güzelyurt halkı, kaymakamlığı, belediyesine de çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası