banner
Gündem

Nedeni şaşırtıyor

Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde kadınların bin bir zahmetle dokuduğu halıların yollara serilmesi görenleri düşündürüyor. İşin aslını öğrenenler ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Halıların serilme nedeninin ise eskimiş görünüm kazandırılması olduğu belirtildi.  Güneşte bekleyen..

Nedeni şaşırtıyor
banner

Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde kadınların bin bir zahmetle dokuduğu halıların yollara serilmesi görenleri düşündürüyor.

İşin aslını öğrenenler ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Halıların serilme nedeninin ise eskimiş görünüm kazandırılması olduğu belirtildi.  Güneşte bekleyen ve üzerinden arabaların geçmesiyle adeta antika görünümüne kavuşan halılar Avrupa’da evleri süslüyor.

Yolda 5 -10 gün serili duran halılar özel bir yıkama işleminden geçtikten sonra satışa hazır hale geliyor. Birçok halı ustası kimyasal ile halıları eskitme yaparken, Sultanhanı da eskitme işlemi güneşten de faydalanılarak doğal yollarla yapılıyor. Sultanhanı ilçesine dışarıdan gelen misafirler ise yoldaki halıları görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Nedeninin eskitmek olduğunu öğrenenler ise daha fazla şaşırıyor. Foto-Haber: Ali FURAT

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası