banner
Gündem

Okuma günlüğüm projesinden 26 bin 900 öğrenci faydalanacak

Aksaray’da Emlak Kredi İlkokulunda ‘Okuma Günlüğüm Projesi’ Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Metin Alpaslan tarafından başlatıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen proje sayesinde öğrencilerin..

Okuma günlüğüm projesinden 26 bin 900 öğrenci faydalanacak
banner

Aksaray’da Emlak Kredi İlkokulunda ‘Okuma Günlüğüm Projesi’ Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Metin Alpaslan tarafından başlatıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen proje sayesinde öğrencilerin okuduğunu anlama, analiz etme ve yorumlama becerilerini geliştirmenin yanı sıra okuma alışkanlığı ile bilginin kalıcılığı sağlanacak.

Proje, ilkokul 3.  ve 4. sınıf ile ortaokul 5.  ve 6. sınıfların tamamını kapsayacak. 2023-2024 eğitim öğretim yılının 2. döneminde yürütülecek olan “Okuma Günlüğüm” projesi, merkez ve ilçelerindeki ilkokul 3.  ve 4. sınıflardaki 13 bin 550 ve ortaokul 5.  ve 6. sınıflardaki 13 bin 350 öğrenci olmak üzere toplam 26 bin 900 öğrenciyi kapsayacak.

Akademik Gelişimi Destekleme (AGED) proje ekibi tarafından tasarlanan ‘Okuma Günlüğüm’ defteri projeyi kapsayan sınıflara dağıtılacak. Öğrenci “Okuma Günlüğüm” defterlerinin değerlendirilmesi okul komisyonları tarafından yönergedeki rubrik esas alınarak yapılacak ve dereceye giren öğrenciler il komisyonuna gönderilecek. Proje kapsamında her sınıf seviyesinde ilk 10’da derece elde eden öğrenci hikâyeleri bir araya getirilerek toplamda 40 öğrenci hikâyesi kitap olarak basılacak. Öğrenci hikâyeleri “Eğitim Şehri Aksaray” adlı öğrenci gazetesinde yayımlanacak.

‘OKUMAYA ALIŞTIRMAK HEPİMİZİN GÖREVİ’

Etkinlikte konuşan Aksaray Valisi Mehmet Ali Kumbuzoğlu, “Okuma günlüğüm projesi gerçekten çok anlamlı. Bütün okullarımız ve insanlarımız için okumak çok önemli. Kitap okuma kültürü medeniyetin bir göstergesidir. Gelişen ve büyüyen ülkelerde gelişmişliğin ana nedenini incelediğimiz zaman tüm inşaların kitaplarla iç içe olduğu görüyoruz. Çocukların en gelişmeye müsait yaşta elde ettikleri alışkanlıklar ömür boyu sürdürecek. Burada bir alışkanlık kazandırma sevdası ile yola çıktık. Çocuklarımızı okumaya alıştırmak hepimizin görevi. Veli, öğretmen ve  okul idaresine çok büyük görev düşüyor. Günümüzün öğrencileri çok zeki kolay algılıyorlar. Anlatılanlardan ziyade uygulamaya bakıyorlar. Biz çocuklara örnek olmak için kitapları elimizden düşürmemiz lazım ”dedi. Foto-Haber: Erkan ALTUNTAŞ

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası