Gündem

Ormanlık alanlarda ‘Sedir Yaprak Kelebeği’ korkusu

Aksaray Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri Ekecik Dağı eteklerinde 2000’li yılların başında yapılan ağaçlandırma sahalarındaki sedir ormanlarında ‘Sedir Yaprak Kelebeği’ (AclerisUndulana) arız olduğunu aktardı. Ağaçlar için zararlı olan Sedir Yaprak Kelebeği ile..

Ormanlık alanlarda ‘Sedir  Yaprak Kelebeği’ korkusu
banner

Aksaray Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri Ekecik Dağı eteklerinde 2000’li yılların başında yapılan ağaçlandırma sahalarındaki sedir ormanlarında ‘Sedir Yaprak Kelebeği’ (AclerisUndulana) arız olduğunu aktardı. Ağaçlar için zararlı olan Sedir Yaprak Kelebeği ile ilgili açıklama yapan ekipler, zararlı böceklerin bertaraf edildiğini ve bu tarz zararlılarla mücadelenin aralıksız süreceğini söyledi.

Ekipler yaptıkları açıklamada şu ifadelerde bulundu: “Sedir Yaprak Kelebeği, ülkemiz sedir alanlarında her yıl yaygın olarak görülen en önemli zararlılardan biridir.  Zararı, sedir ağaçlarının ibrelerini yiyerek görsel olarak bozulmanın yanında ağaçta meydana gelen büyüme kayıpları şeklinde olmaktadır. Ayrıca ağaçların zayıf düşmelerine bağlı olarak diğer zararlı böcek ve hastalıklara zemin hazırlaması nedeniyle önemlidir. Sedir yaprak kelebeğinin tırtıl olarak geçirdiği süre sınırlıdır. Yılda tek döl verirler. Kışı ergin olarak geçirirler. Bu erginlerin haziran aylarına kadar hayatta kaldığı raporlanmıştır. Zararlının bulunduğu ormanlık alanımız işletme müdürlüğümüzce sürekli gözetim altında tutulmuş ve olası diğer zararlıların orman bir zarar verip vermedikleri kontrol edilmiştir. Şu ana kadar ağaçlarda başka bir zararlının varlığı tespit edilmemiştir. Yapılan mücadeleler sonuç vermiş olup, jenerasyonunu tamamlayan böceğin alandan ayrılması ile birlikte görsellerde ormanların eski ve yeni halinde de görüleceği üzere sedir ağaçları tekrar yapraklanarak yeşil görüntüsüne kavuşmaya başlamışlardır. Ormanlarımız bundan sonrada İşletme Müdürlüğümüzce kontrol ve gözetim altında olacaktır. Zararlının ormana vermiş olduğu zararı görüp duyarsız kalmayan halkımızın bu duyarlılığına teşekkür ederim. Ormanlarımızda şu an itibari ile herhangi bir kurumanın olmadığını halkımızla paylaşmak isterim…” (Haber Bülteni)

banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL


flf motor enerji bilişim ltd. şti. web yazılım tasarım ucuz çelik ev prefabrik site fiyat konteyner bungalov tiny house program web sayfası